Bio ovoce a bio zelenina: českého původu přímo u zemědělců, zahraniční v supermarketech

Vloženo: 11.6.2010, Typ: Tisková zpráva, Vydáno: 11.6.2010

Zdravé výživy a dvory českých ekologických zemědělců – to jsou místa, kde najdete českou bio  zeleninu a bio ovoce. Širší sortiment čerstvých bioproduktů najde zákazník v supermarketech, tam jde však vždy o dovoz z Itálie, Rakouska a dalších evropských států, ale i z Ekvádoru či Izraele. Spoustu z těchto produktů však lze vypěstovat i u nás, není tedy nutné podporovat jejich dovoz, i přestože jsou v kvalitě bio. Průzkum bio ovoce a bio zeleniny provedlo v květnu Hnutí DUHA Olomouc.

Bio zeleninu a bio ovoce nabízí například farma Ve Dvoře ve Střemeníčku mezi obcemi Bouzov a Luká. Zeleninu Jiřího Dvořáka z Olomouce lze pravidelně objednávat v olomouckém bioklubu Hnutí DUHA. Aktuálně má v nabídce cibulku, mladý česnek, petržel kudrnku a s natí či ředkvičky. Bio brambory ze dvora prodává farma Marcely Kolínové v Podolí u Bouzova. Bio ovoce a bio zeleninu lze najít zejména ve zdravých výživách v Olomouci: v Pí centru,  Studánce či v Bio farm u Ludíků. V době průzkumu však nebyla nabídka příliš široká, z důvodu zaplavených polí ekologických zemědělců. Jediný sortiment nabízela prodejna Bio farm ekologických zemědělců Ludíkových. V dalších zdravých výživách, které byly závislé na dodavatelích, nebylo v době průzkumu nic. Byly však ochotné některý sortiment objednat, např. ovoce ve Studánce.
Zdravé výživy se snaží brát bio ovoce a bio zeleninu zejména od českých pěstitelů.

Pokud zákazník upřednostňuje českou zeleninu a české ovoce a nepožaduje bio, má několik možností: každou středu a sobotu na olomoucké tržnici nabízí místní zemědělci své produkty, i když ne všechny jsou přímo výpěstky českých zemědělců. K dostání je také poptávaný český česnek. České zemědělské produkty nabízí i některé olomoucké prodejny – například prodejna ovoce a zeleniny poblíž Žižkova náměstí či na Dolním náměstí. Obchodní dům Senimo pak prodává jablka z Vilémova.

Výběr nikoli českých, zato produktů v bio kvalitě nabízí i obchodní řetězce – Billa zejména italský dovoz brambor, cibulí, karotek, jablek ad. Jablka, rajčata, brambory, česnek, cibuli, mrkev a další produkty v bio kvalitě z Rakouska, Španělska či Itálie mají v nabídce supermarkety a hypermarket Albert. Bez sortimentu bio ovoce a bio zeleniny jsou obchodní řetězce Lidl a Terno. V Penny marketu seženete bio mrkev z Itálie, nebo českou kontrolovanou zeleninu z integrované produkce. Více zde.

Simona Horká z Hnutí DUHA Olomouc řekla: "Nejlepší alternativou jsou bezesporu produkty místních ekologicky hospodařících zemědělců, z nichž nejdostupnější jsou pro Olomouc Ludíkovi v prodejně Bio farm na ulici Karolíny Světlé či některý z prodejů ze dvora. Další varianty jsou pak na zvážení - zda upřednostnit místní českou nebio produkci či ovoce a zeleninu v bio kvalitě, byť převážně z dovozu a částečně v rozporu s původní myšlenkou biopotravin – vyprodukovaných s minimem spotřebovaných fosilních paliv, lokálních. Tady se pak bio hodnota výrobků s procestovanými kilometry a podporou anonymních zahraničních zemědělců ztrácí. Zajít na tržnici a nakoupit od našich zemědělců se pak často ve výsledku jeví jako udržitelnější alternativa pro české zemědělství."

Průzkum v prodejnách zdravé výživy byl zveřejněn v červnovém čísle Olomouckého Biozpravodaje, který je přílohou měsíčníku Ekologické listy.