Bude koryto Moravy i pro rekreanty? Vede se o to spor

Vloženo: 10.6.2008, Typ: Z tisku, Zdroj: Olomoucký deník, Vydáno: 10.6.2008

Olomouc - Jak by mělo vypadat koryto Moravy v jižní části města? Tedy mezi soutokem Michalského potoka s hlavním ramenem řeky a železničním mostem na Prostějov? Budou tam cyklostezky, zeleň a možnost koupání? O podobu okolí řeky nyní vedou spor Povodí Moravy a Hnutí Duha, které v této otázce vystupuje společně s Unií pro řeku Moravu.

Rozepři vyvolalo územní rozhodnutí pro druhou etapu protipovodňových opatření.

Duha a Unie podaly vůči územnímu rozhodnutí odvolání, protože podle jejich názoru návrh povodí dostatečně neřeší začlenění nové podoby koryta Moravy do vzhledu Olomouce a naplno také nevyužívá jeho potenciál.

„Naše řešení této etapy protipovodňových opatření vidíme jako lepší v tom, že sleduje více cílů než jenom ochranu území proti velké vodě. Chtěli bychom zpřístupnit okolí řeky pro lidi, s čím počítá i návrh Povodí Moravy, ten se jím však hlouběji nezaobírá," řekl Michal Krejčí, olomoucký koordinátor občanského sdružení Unie pro řeku Moravu.

Koryto by se podle alternativního návrhu, který vypracovalo občanské sdružení, mohlo v nezastavěných oblastech rozšířit, co by tak umožnilo lépe tuto oblast využívat.

„Oficiální návrh například vede cyklostezky vrcholem hrází asi dvacet metrů vzdálených od řeky. Tady se už však ztrácí bezprostřední působení toku na lidi. Navíc bychom chtěli břehy více osadit zelení, nebo řeku využít pro koupání, či zlepšit přístup pro vodáky," pokračoval.

Unie ani Duha proti účinnosti protipovodňových opatření nenamítají, tvrdí však, že by tyto kroky měly více směřovat k začlenění řeky do života města.

S předloženými návrhy však nesouhlasí magistrát města, který po dokončení této etapy protipovodňových oprav převezme cyklostezky a výhrady také vyjádřil Pavel Barborka, projektant firmy Pöyry, jež pro Povodí Moravy původní návrh vypracovala.

„Cyklostezky jsme se rozhodli vést vrcholem hrází právě proto, že bermy bude každoročně podle našich předpokladů zaplavovat voda. Cyklostezky na kaskádovitém schodu hráze by tak byly neefektivní a museli bychom je pravidelně opravovat," naznačil Miloslav Dvořák z odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu.

Podle Barborky rozšíření koryta zase naráží na odpor soukromých vlastníků pozemků kolem řeky, který v těchto místech mají zázemí svých domů.

„Podle návrhu unie by koryto zasahovalo až k domům těch, co tady bydlí. Zabrali bychom jim tak veškeré zahrady. Tato možnost byla navíc pro jejich nesouhlas úplně neschůdná. Proto jsme museli na pravém břehu v oblasti Novosadské ulice místo hrází naprojektovat nábřežní zdi," řekl Barborka.

Větší množství zeleně je podle jeho slov v městském toku také problematické, protože při povodních zadržuje přívaly vody a podmyté dřeviny by navíc mohly napáchat další škody. V současné podobě je podle Barborky koryto Moravy v Olomouci schopné udržet až 380letou vodu.

O odvolání Duhy a Unie pro řeku Moravu by měl krajský úřad rozhodnou do konce června.

S protipovodňovými opatřeními v Olomouci souvisí také stavba dvou nových mostů. Novou podobu by tak o několik let měly dostat most na Masarykově třídě a v Komenského ulici.

Na podnět olomouckého magistrátu by inženýrské sítě měly vést pod mosty tak, aby se z nich lidé mohli dívat přímo na vodu.

MATĚJ SLAVÍK