„Být šelmou, tak se bojím pytláků,“ tvrdí děti z jesenicka

Vloženo: 3.1.2017, Typ: Tisková zpráva, Vydáno: 3.1.2017

Podle názorů žáků a studentů z Jeseníků a okolí, je největším nepřítelem velkých šelem pytláctví. Takové výsledky přineslo dotazníkové šetření, které zjišťovalo dopad výukového programu o velkých šelmách na jeho účastníky. Zároveň se ukázalo, že žáci velmi pozitivně vnímají pohyb venku a to i v zimě. Pobyt mimo školu za zimního počasí oceňovali i jejich učitelé.

Během letošního podzimu měli žáci základních a středních škol z Jesenicka možnost se účastnit exkurzí k ochraně velkých šelem pořádaných Hnutím DUHA Olomouc. Zkušení lektoři jim pak přibližovali život velkých šelem, hlavně rysa a vlka, kteří se do oblasti Jeseníků v posledních letech vracejí. Díky podpoře projektu Ministerstva životního prostředí bylo možné také celý výukový program vyhodnotit z hlediska dopadu na jeho účastníky a zjistit tak i některé zajímavosti týkající se světa velkých šelem z pohledu žáků.

Na programu žáky nejvíce zaujalo samotné stopování živočichů ve sněhu, vyzkoušeli si, jak daleko doskočí kuna nebo rys a velmi zaujala i možnost se nafotit na fotopast. Lektoři celou cestu vyprávěli o svých příhodách ze stopování šelem, které doplňovali i zvukem jednotlivých velkých šelem. Během programu se také žáci dočkali ukázek odlitků stop, videí z fotopastí nebo mohli prozkoumat kost z kořisti vlka. Není proto divu, že většina dětí po skončení programu uvedla, že velké šelmy už poznají nejen podle vzhledu ale i podle zvuku nebo stop.

Zajímavých výsledků jsme se dočkali z odpovědí na otázku, kterých šelem se děti nejvíce obávají. Mladší žáci výrazně častěji uváděli vlka a starší zase medvěda. Jestli mladší žáky stále ještě ovlivňovala pohádka O Červené Karkulce a starší už spíše zprávy z médií o útocích medvědů na turisty je otázkou.

„Za posledních více jak sto let není z České republiky znám jediný útok velké šelmy na člověka. Šelmy o našem pohybu v jejich okolí vědí dříve jak my, a proto se nám spíše vyhnou. Sám mám jen několik málo přímých pozorování velkých šelem ročně a to bývám v místech, kde se vyskytují, někdy i několikrát od týdne,“ uvedl k nebezpečnosti velkých šelem Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc.

Hlavní příčinu v ohrožení velkých šelem vidělo 50% žáků v pytláctví, 33% pak jako hlavní příčinu označilo neprostupnost krajiny. Hlavně starší žáci pak často zmiňovali i vlastní zkušenosti se sraženou zvěří na silnicích. V následných diskuzích se ale velmi skepticky stavěli k ekoduktům.

„Program o velkých šelmách měl u dětí i u učitelů velký úspěch. Bylo skvělé zažít s dětmi zimní sníh, stopování a pozorovat, jak mnohdy díky stopám ve sněhu umí vymyslet dramatické příběhy o lovu kuny na veverku nebo divokých prasatech utíkajících před myslivci. Velmi pozitivní ohlasy jsme měli i od učitelů, kteří oceňovali hlavně možnost se s dětmi dostat ven. Zpět od škol nám také chodí nádherné obrázky od dětí s velkými šelmami, ukázkou jejich stopování a se vzkazy. Jedna škola projevila dokonce zájem jet na školní výlet stopovat vlky,“ doplňuje k programu o velkých šelmách Barbora Hertlová z Hnutí DUHA Olomouc.