Časopis Sedmá generace 1/2014, XXII. ročník

Vychází nová 7.G: Africká krása

Vloženo: 25.2.2014, Typ: Jiné, Zdroj: Sedmá generace-společensko-ekologický časopis , Vydáno: 25.2.2014, Odkaz na původní článek

Foto k novince: Vychází nová 7.G: Africká krása 
autor/ka: IFPRI-IMAGES 

Vychází nová 7.G: Africká krása

V novém čísle Sedmé generace se mimo jiné dočtete odpovědi na tyto otázky: Proč v Africe mizejí stromy a přibývá extrémně chudých? Jaký je náš podíl na lovu nosorožců a slonů? Jak vypadá jiné květinářství? Může ochránce přírody střílet medvědy? Proč je v Manile lepší přespávat na hřbitově? Co fakticky znamená, že naši zvířecí bližní už podle práva nejsou věci? Proč se louky Přírodní rezervace Javorůvky přestaly ručně kosit? Prolomí se v severních Čechách limity těžby uhlí? O čem vypráví červ Augustin? Můžou lidé nahradit včely? Proč to ekologický aktivista Miroslav Patrik nikdy nevzdá? Co znamená být opravdu živým?

Na stránkách letošní jedničky jsme se vypravili mezi ugandské pastevce, zambijské městské zahrádkáře, filipínské slummery, brněnské eko-květinářky nebo bělokarpatské sekáče. Dočtete se též o limitech těžby uhlí, nové právní úpravě zvířat, hrozícím online dohledu, paradoxní svobodě, environmentální výchově v Rakousku, sympoziu Poetika živého světa nebo živoucím odkazu přírodovědce, ochranáře a lovce Julia Komárka. V rozhovorech jsme vyzpovídali režiséra filmu divoČINY Jana Svatoše a ekologického aktivistu Miroslava Patrika. A kromě pravidelných sloupků včetně Terrapie se dočkáte i recenzí na filmy Léčba dějin a More Than Honey, respektive knihy Krajina.

V rozhovorech jsme vyzpovídali režiséra dokumentů Africa obscuradivoČINY Jana Svatoše, podle nějž by se měl v Africe lépe regulovat turistický ruch. „Pro ilustraci uvedu jeden zážitek z rezervace Masai Mara, což je jedna z turisticky nejvytíženějších destinací na jihu Keni. V srpnu, kdy dochází ke slavné migraci pakoňů a zeber, jsme tam byli svědky situace, kdy fotografové úplně zabránili zvířatům v úspěšném přebrodění řeky plné krokodýlů. Když se přes ni stádo dostalo a začalo vylézat na druhý břeh, narazilo na hradbu asi osmi aut. Zvířata se tak vyděsila, že začala v panice padat zpátky do vody. To vše jen kvůli honbě za snímky.“ V závěrečném profilovém rozhovoru jsme s vytrvalým předsedou Dětí Země Miroslavem Patrikem hovořili o životě v první linii, slabinách zelených i banální společnosti: „Když si srovnáme, že v mladém paleolitu v období pavlovienu před asi 30 tisíci lety byla jižní Morava evropskou velmocí, která udávala kulturní, ekonomický a společenský tón, tak teď jsme z pre-historického hlediska opravdu mimo mainstream.“

Seznam všech článků čísla najdete zde. Tištěnou verzi Sedmé generace si můžete zakoupit na jednom z prodejních míst, elektronickou verzi pak na Publero.comFloowie.com nebo Rajknih.cz. Informace o předplatném 7.G najdete tady. V e-verzích a na webu 7.G najdete jako obvykle více fotek či delší verze některých článků. V šesti nových fotogaleriích pak nabízíme například snímky manilských slumů od Dalibora Mlčáka, zambijské městské farmáře zachycené Lenkou Voleníkovou,ekovýchovné dílny v Dolním Rakousku nebo fotografie Drahomíra Stulíra z výpravy za netradičními květinami Efeméru.