Hamerský náhon: Místo pro MVE i pro živočichy

Vloženo: 27.11.2009, Typ: Připomínky, Vydáno: 27.11.2009

Hamerský náhon odvádí část vody z Bystřičky pod obcí Bystrovany a vrací ji do Moravy pod Novými Sady. Jde o umělý vodní tok, který se však postupem let zapojil do okolní krajiny a patří podle zákona mezi významné krajinné prvky vyžadující zvláštní ochranu.

Na náhonu je v provozu malá vodní elektrárna, kterou protéká značná část vody v náhonu. Jde o poněkud kontroverzní stavbu, protože kvůli vyšší rentabilitě provozu je už teď z Bystřičky odváděno do náhonu (a na elektrárnu) více vody než je z pohledu dostatečných průtoků v řece vhodné. Kvůli zachování kontinuity toku je nezbytné, aby část vody tekla mimo turbíny tzv. jalovým obtokem. Je pochopitelné, že tato voda nemá žádný účel pro výrobu elektřiny, nicméně trvalý obtok elektrárny je žádoucí kvůli migraci živočichů i díky úkrytům pro druhy mělkých vod. Proto je poměr vody protékající elektrárnou a jalovým obtokem regulován a sledován.

Provozovatel elekrárny však zažádal o povolení snížení průtoku jalovým obtokem na takovou míru, že by mohlo dojít k úplnému vyschnutí - veškerá voda by protékala přes turbíny elektrárny. Proti tomuto záměru se postavila občanská sdružení Hnutí DUHA Olomouc a Unie pro řeku Moravu. Magistrát města Olomouce jim dal za pravdu a povolení provozovateli neudělil. Vítáme toto rozhodnutí, protože i umělé vodní toky a díla (náhony, rybníky aj.) plní mnohé ekologické funkce a jsou biotopem řady organismů. Zaslouží si naši pozornost a ochranu.