Hnutí DUHA Olomouc podalo připomínky k zadání nového územního plánu velkého územního celku Olomouckého kraje.

Vloženo: 17.10.2005, Typ: Připomínky, Zdroj: Hnutí DUHA Olomouc, Vydáno: 17.10.2005

 

Krajský úřad Olomouckého kraje
Odbor strategického rozvoje kraje
Jeremenkova 40a
772 00 Olomouc

V Olomouci dne 17. 10. 2005

Připomínky Hnutí DUHA Olomouc k zadání územního plánu VÚC Olomouckého kraje

 

V souladu s ust. § 20 odst. 2 zák.č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, v platném znění, uplatňujeme k zadání územního plánu VÚC Olomouckého kraje následující připomínky:

 

Kanál D-O-L

Zásadně nesouhlasíme s hájením území pro budoucí výstavbu kanálu Dunaj - Odra - Labe.

V textových částech územních plánů VÚC je v souvislosti s trasou průplavu Dunaj - Odra - Labe odkazováno na usnesení vlády 167/1971, usnesení předsednictva vlády č. 299/1972 a posléze na usnesení vlády č. 635/1996. Posledně jmenované usnesení ukládá „...ministru pro místní rozvoj ve spolupráci s ministrem dopravy a spojů zabezpečit ochranu území pro výhledové splavnění vodních toků Morava a Odra a trasy uvažovaného průplavního spojení Dunaj - Odra - Labe v rámci směrných částí územních plánů velkých územních celků."

K problematice způsobu hájení trasy, jak je stanoveno v usnesení vlády č. 635/1996, tedy ve směrných částech územních plánů VÚC, lze podotknout následující:

Směrná část územního plánu, na rozdíl od regulativ, nemá závazný charakter.

Úprava směrné části je svěřována do rukou pořizovateli ÚPD a zákon pro ni nepředepisuje tak přesný postup, jako pro změnu závazné části (§ 31 odst. 1, 2 stav. zák.). Z toho vyplývá, že směrná část nemůže řešit základní obsah územního plánu (např. trasu průplavu Dunaj - Odra - Labe či trasy dálnic), který je závislý (včetně jeho změn) na pořizovacím a schvalovacím procesu. V procesu tvorby územního plánu VÚC musí mít především obce, do jejichž územního plánu se následně podoba ÚP VÚC promítne, a jejich obyvatelé možnost se k navrhovaným záměrům vyjádřit. Směrná část má potom tvořit pouze okomentování části závazné s popisem stavu a výhledu v řešeném území. Právě z důvodu relativně malého dopadu na vnější vztahy je proces úpravy směrné části jednodušší a není ani výslovně v zákoně upraven.

Pokud bychom připustili možnost zabezpečení ochrany území pouze ve směrné části územně plánovací dokumentace, dáváme tím možnost pořizovateli, aby kdykoli bez nutnosti projednat tento záměr s dotčenými subjekty pořídil úpravu takového území. Takový způsob řešení je nepřípustný.

Podle našeho názoru je proto hájení trasy průplavu D-O-L ve směrných částech, jak požaduje citované usnesení vlády, nerealizovatelné, na druhou stranu hájení trasy průplavu D-O-L v závazné části nemá oporu v žádném právním předpise (a pořizovatel ÚPn VÚC se tím proto nemusí řídit).

Navrhujeme proto zcela vypustit koridor průplavu D-O-L z územního plánu VÚC Olomoucký kraj.

 

Vodní nádrže

Požadujeme, aby v územním plánu nebyl hájen větší počet lokalit pro výstavbu vodních nádrží, než je skutečně nezbytně nutný. Pro posouzení nutnosti a nezbytnosti takového hájení území žádáme zpracovat odborný dokument, který určí, zda a kolik přehrad je nutné do budoucna hájit. Zároveň u jednotlivých plánovaných přehrad požadujeme zdůvodnit jejich nezbytnost.

Přehrady, které by měly být v územním plánu hájeny, jsou často v konfliktu s jinými zájmy a aktivitami - např. s lidskými sídly, infrastrukturou, zájmy ochrany přírody a krajiny atd. Požadujeme proto posoudit nezbytnost těchto staveb také z tohoto hlediska a ty, u nichž se předpokládají střety zájmů, požadujeme z územního plánu VÚC Olomoucký kraj vypustit.

 

Ochrana přírody a krajiny a doprava

Žádáme řešit lepší prostupnost krajiny z důvodu migrace živočichů. To je potřeba zohledňovat zejména při plánování nových komunikací a modernizaci železnic. V konceptu proto požadujeme posoudit plánované liniové stavby s přihlédnutím k minimalizaci bariér v území a zpracovat návrhy na řešení těchto negativ.

 

Mgr. Jiřina Popelková
koordinátorka Hnutí DUHA Olomouc