Jak chráníme přírodu?

Vloženo: 25.6.2015, Typ: Jiné, Vydáno: 25.6.2015

Hnutí DUHA Olomouc se dlouhodobě aktivně účastní rozhodovacích procesů (tzv. posuzování EIA nebo správní řízení), ve kterých je ohrožena naše příroda nebo krajina. S radostí můžeme napsat o třech beskydských záměrech, které jsme naším přispěním pozitivně ovlivnili.

Parkoviště v lyžařském areálu Severka

Jedním z projektů, který jsme environmentálně příznivě pozměnili, je rozvoj a modernizace lyžařského areálu Severka v Dolní Lomné několik kilometrů západně od Mostů u Jablunkova v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Lokalita je zařazená do soustavy evropsky chráněných území Natura 2000, vyhlášené mimo jiné pro ochranu velkých šelem. Projekt Lyžařského klubu Severka byl posuzován v procesu EIA (vliv na životní prostředí) od roku 2012. Záměry EIA jsou veřejné (seznam všech můžete najít na https://www.cenia.cz/eia): a do připomínkování se zapojila i místní skupina Hnutí DUHA v Olomouci. Přestože máme sídlo na Hané, řada našich pracovníků nebo dobrovolníků žije také v Moravskoslezském a Zlínském kraji, takže máme dobrý přehled, co se v naší největší chránění krajinné oblasti děje.

Obecně vítáme projekty modernizace objektů, které vedou ke zkvalitnění služeb návštěvníkům. Použití nových šetrnějších technologií může mimo jiné vést ke snížení zátěže pro životní prostředí. Ovšem v případě tohoto projektu jsme nesouhlasili s vybudováním odstavné plochy pro 133 automobilů uprostřed lesů a s rozšířením příjezdové silnice. Nové parkoviště a zvýšený provoz aut mohl ohrožovat rysy a další zvířata citlivá k vyrušování, proto jsme nesouhlasili se záměrem výstavby parkoviště pod sjezdovkou a navrhli jsme variantu výstavby parkoviště v Dolní Lomné a dopravu ke sjezdovce skibusy.

Návrh podpořilo Ministerstvo životního prostředí a Správa CHKO Beskydy a  v září 2014 vydalo Ministerstvo životního prostředí stanovisko, ve kterém umožnilo pouze variantu umístění parkoviště přímo v Dolní Lomné a zamítlo tak původní návrh parkoviště a silnice uprostřed lesů.

Bobová dráha v Čeladné

Dalším projektem, kde se Hnutí DUHA Olomouc účastnilo procesu EIA, byla výstavba bobové dráhy na severním svahu Malé Stolové u obce Čeladná v Beskydech. Přes kilometr dlouhou dráhu v místě nepoužívané sjezdovky plánuje  developerská společnost Conti Real Čeladná. Bobová dráha měla mít původně celkem 1106 metrů. V bezprostředním sousedství se ovšem nachází významné útočiště rysa ostrovida, kterého by mohl hluk z bobové dráhy z této lokality vyhnat.

Hnutí DUHA navrhlo, že problém by mohlo vyřešit zkrácení dráhy o 70–140 metrů, tak aby se horní konec atrakce odsunul od hrany hřebene, takže by se omezilo šíření hluku do okolních lesů. Dalším požadavkem bylo omezení provozu dráhy v březnu až červnu a také ukončení provozu v 19 hodin. V listopadu 2014 vydalo ministerstvo životního prostředí stanovisko, kde nám dalo z větší části za pravdu. Bobová dráha byla zkrácena o 80 metrů od hřebene a došlo k omezení provozu v měsících březen až duben a k částečnému omezení provozu v ostatních měsících do 20 hodin. Tato omezení povedou k menšímu rušení rysů zejména v období vyvádění mláďat.

Cenný biotop pro rysa v blízkosti plánované bobové dráhy

Kácení stromů v Horní Lomné

Třetí dobrou zprávou je zastavení kácení několika stromů okolo kostela v Horní Lomné v Beskydech, kde mělo být pokáceno celkem 28 stromů, které mohly svým stavem ohrožovat zdraví lidí pohybujících se na přilehlém veřejném prostranství. Díky účasti Hutí DUHA Olomouc ve správním řízení byl zdravotní stav stromů blíže zhodnocen. Po připomínkách a úspěšném odvolání  rozhodl obecní úřad v Horní Lomné, že kácení budou ušetřeny dva vzrostlé javory, buk a jírovec, které byly v dobrém zdravotním stavu a mohou být pokáceny pouze rizikové stromy.

Další hodnocené záměry v Beskydech

Hnutí DUHA Olomouc připomínkuje také další záměry v Beskydech, jejichž posuzování zatím není ukončeno. Za zmínku stojí stavba hal určených pro zimování ovcí v migračním koridoru velkých šelem u Vidče na Rožnovsku. Tomuto a dalším případům jsme se podrobněji věnovali v článku „Krájení krajiny na Valašsku

Jednou z velkých deviz státu je dlouhodobá liknavost při ochraně volné krajiny v Moravské bráně a na Jablunkovsku. Ředitelství silnic a dálnic zatím nesplnilo podmínky Ministerstva životního prostředí, které ji v Moravské bráně uložilo vysadit pásy zeleně, které by zvířata navedly pod stávající mosty na dálnici D1. Na Jablunkovsku zase nestojí ekodukt, který měl zajistit migraci šelem ze Slovenska a z Polska. Úkol pro Ministerstvo dopravy, definovaný v Usnesení vlády z roku 2006, bylo výstavbou ekoduktu v Jablunkovské brázdě kompenzovat očekávaný nárůst dopravy v souvislosti s výstavbou automobilky Hyundai v Nošovicích, a to do konce roku 2008. Ekodukt dodnes nestojí, Ministerstvo životního prostředí však v současné době posuzuje rozšíření výroby v Hyundai. Zatím přijalo námitku Hnutí DUHA Olomouc, aby do posouzení byl zahrnut také vliv zvýšené dopravy na Jablunkovsku, který zatím není nijak kompenzován.

O dalším stavu projektů vás budeme nadále informovat. Práce na ochraně naší přírody před neuváženými zásahy developerů probíhá díky podpoře individuálních dárců Hnutí DUHA Olomouc. Pokud také považujte naši práci za užitečnou, podpořte ji prosím svým darem zde. Děkujeme.