Kvůli úhynu racků chce inspekce omezit používání jedu na hlodavce

Vloženo: 24.7.2010, Typ: Z tisku, Zdroj: ČTK, Ekolist, Vydáno: 24.7.2010, Odkaz na původní článek

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) doporučuje přehodnotit používání přípravků na hubení hlodavců s účinnou látkou bromadiolon. Látka na jaře způsobila hromadný úhynu racků chechtavých na Chomoutovském jezeře v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. V rizikových oblastech by používání podobných látek měl stát podle inspekce víc kontrolovat.

V největší hnízdní kolonii na střední Moravě ptáci hromadně uhynuli mezi 9. a 19. dubnem. Pitvou opakovaně sbíraných těl, kterou provedl Státní veterinární ústav v Olomouci, byla prokázána otrava látkou bromadiolon, což je účinná látka přípravku na ochranu rostlin před hlodavci - Lanirat Micro.

V souvislosti s úhynem 1500 racků chce inspekce v okruhu deseti kilometrů kolem jezera používání látky omezit. S 23 zemědělskými firmami, které obhospodařují 90 procent plochy v doletové vzdálenosti racků od jezera, proto zahájila správní řízení. Oslovit hodlá i fyzické osoby.

Zemědělci podle údajů Státní rostlinolékařské správy přípravek použili na přelomu března a dubna na některých pozemcích v blízkém okolí hnízdní kolonie. Inspekce proto podala Státní rostlinolékařské správě podnět k prošetření, zda firmy hospodařící v okolí jezera dávkovaly přípravek správně. Kontroly však žádnou chybu neodhalily.

Inspekce podle zprávy zveřejněné na www.cizp.cz situaci konzultovala i s policií, která nicméně neshledala, že by za úhyn byl někdo konkrétní trestně odpovědný.

V souvislosti s případem ČIŽP požádala rostlinolékařskou správu o revizi stávajících návodů k aplikaci tohoto přípravku na hubení hrabošů ve volné přírodě.

Uhynulí racci

Uhynulí racci v přírodní rezervaci Chomoutovské jezero (CHKO Litovelské Pomoraví) Licence: Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported
Foto: Česká inspekce životního prostředí 

Více informací: http://www.cizp.cz/2686_Otrava-racku-v-prirodni-rezervaci-Chomoutovske-jezero