Látkové pleny – méně odpadu pro naše děti

...aneb Týden opravdových plen v Olomouci – 21.-27. dubna 2008

Vloženo: 18.4.2008, Typ: Tisková zpráva, Zdroj: Hnutí DUHA Olomouc, Vydáno: 18.4.2008

Druhý ročník osvětové kampaně za pleny šetrné k dítěti i životnímu prostředí, tzv. Týden opravdových plen (TOP) vypukne celorepublikově 21. a potrvá do 27. dubna 2008.

K této kampani se stejně jako před rokem přidává i Hnutí DUHA Olomouc, které uspořádá výstavu moderních látkových plen a burzu plen „z druhé ruky". Týden opravdových plen má za úkol přiblížit nejen rodičům a budoucím rodičům látkové pleny a odstranit předsudky, které jsou s jejich používáním spojovány.

Používání látkových plen dnes už neznamená neustálé namáčení, vyvařování či nekonečné žehlení. Moderní látkové, tzv. kalhotkové pleny, totiž tvarem připomínají pleny jednorázové s tím rozdílem, že se po použití nevyhodí do odpadkového koše, ale vyperou a použijí znovu. Tato přednost látkových plen má vliv nejen na životní prostředí (dítě vyrůstané v jednorázových plenách, „vyprodukuje" za své plenkové obdobi až 1 tunu odpadu!), ale také na naši peněženku. Ačkoli látková plena je pochopitelně dražší než plena jednorázová, její opakované používání tuto počáteční investici brzo vrátí, a to i tehdy, připočítáme-li ceny za vodu a elektřinu potřebnou pro praní.

V neposlední řadě šetří používání látkovýh plen také suroviny, kterých je na výrobu jednorázových plen potřeba obrovské množství (dřevo a voda na abuničinu, ropa na umělé hmoty, paliva na transport - cca 250 kg na jedno dítě [1]

V rámci Týdne opravdových plen uspořádá Hnutí DUHA Olomouc v prostorách ekoporadny na Dolním náměstí výstavku moderních látkových plen. V týdnu od 21. do 25. dubna se mohou zájemci v pondělí, úterý a čtvrtek v době od 13 do 17 hodin a ve středu a v pátek od 10 do 13 hodin) na vlastní oči přesvědčit, že používání látkových plen skutečně není složité. V této době budou v ekoporadně vystaveny především tzv. kalhotkové pleny a na místě budou přítomny maminky, které mají s používáním těchto plen bohaté zkušenosti a jsou tedy schopny odpovědět na nejrůznější otázky.

Ve středu 23. dubna od 15 do 17 hodin proběhne v ekoporadně Hnutí DUHA Olomouc burza látkových plen „z druhé ruky", která je příležitostí pro maminky, které chtějí nabídnout už použité látkové pleny, které by mohlo užít ještě jiné dítě, a také příležitostí pro maminky, které chtějí ještě více ušetřit. Případně pro maminky-experimentátorky, které by chtěly obměnit svou zásobu plen a vyzkoušet něco „nového".

Používání jednorázových plen velmi zatěžuje naše životní prostředí. Na jejich výrobu je třeba velké množství surovin - dřevo a voda na buničinu, ropa na umělé hmoty, doprava a jejich případné spalování zatěžují životní prostředí, odpad z plen je nerecyklovatelný, pleny se skládkují nebo pálí. Navíc při používání jednorázových plen se často stane, že plena „neudrží" všechno a je třeba převlékat celé dítě. U látkových plen k podobným „nehodám" dochází velmi zřídka. Používání látkových plen je proto po všech stránkách výhodnější. Proto i Hnutí DUHA Olomouc chce přispět k osvětě v této oblasti," uvedla Dominika Kovaříková z Hnutí DUHA Olomouc


"Moderní látkové plenky jsme u naší dcery používali přiližně do 2,5 let. Ze začátku jsem si nebyla jistá, jestli mne práce kolem plenek nebude zbytečně zatěžovat. Z vlastních zkušeností mohu říct, že starost o moderní bavlněné plenky je mnohem menší, než jakou zakusily naše maminky. A možná i díky tomu obliba látkových plen roste.. Je dobré vědět, že svou volbou utvářím zdravější životní prostředí pro své děti. U látkových plen jsem ke konci jejich používání ocenila hladký přechod na období, kdy dcera potřebovala jen nočník," dodala Veronika Daňková



Poznámky:

[1] Pleny, děti a my. Vydala Rosa, o.p.s. v roce 2007