Malé obchody balí. Kvůli diskontům

Vloženo: 5.9.2007, Typ: Z tisku, Zdroj: Mladá fronta DNES - střední Morava, Vydáno: 5.9.2007

Olomouc - „Vážení zákazníci, děkujeme vám za přízeň v uplynulých čtrnácti letech. Neustále přibývající supermarkety a diskontní prodejny neumožňují existenci prodejen typu Potraviny Jim. S politováním vám tedy oznamujeme, že zavíráme."

Na takovou vývěsku ve výloze narazí všichni Olomoučané, kteří byli léta zvyklí nakupovat v jednom z malých obchodů s potravinami nedaleko centra města. Jeho majitelé úspěšně odolávali tlaku supermarketů několik let, nakonec to ale vzdali kvůli tomu, že město umožnilo stavbu supermarketu Lidl v jejich čtvrti Lazce. Prodejen, které zavřely kvůli podobným důvodům, je ve městě víc. A další o stejném kroku uvažují.

Už zhruba v polovině léta zavřela dlouholetá večerka v Polívkově ulici, od konce prázdnin nefunguje ani obchod v ulici Na Střelnici. „Už dříve jsem řekl, že jestli Lidl na Lazcích postaví, tak tady končíme. Balíme předem, protože víme, že proti supermarketu nemá smysl bojovat. Bylo by jen otázkou času, kdy skončíme," tvrdí majitel obchodu Jiří Slimařík. Jeho rodina začínala v prodejně před čtrnácti lety s květinářstvím. „Lidi nás ale spíš přemlouvali k potravinám, aby nemuseli pro rohlíky až do Prioru. Hlavně ve druhé polovině devadesátých let se nám dařilo hodně dobře," vzpomíná Slimařík. Od té doby, co v nedaleké, nově postavené tribuně fotbalového stadionu otevřeli diskont Plus, to však podle podnikatele šlo s prodejem jen z kopce. „Lidí chodilo čím dál méně," říká.

Balíme, ničí nás diskonty

„Snažili jsme se snižovat náklady, místo čtyř jsme zaměstnávali dvě prodavačky, z toho jednu jen na zkrácený úvazek," popisuje Slimařík. Aby ušetřil, prodával dokonce vlastní vypěstovanou zeleninu. Podnikateli na čas pomohlo i to, že si prodejnu mohl koupit do svého vlastnictví. „Jen díky tomu všemu jsme přežili do letoška. Dál to nemá smysl, už není žádná naděje, že to bude lepší," tvrdí však nyní.

V centru a jeho okolí už jsou nejméně čtyři supermarkety. I přes protesty mnoha lidí stavební úřad nakonec povolil výstavbu Lidlu naproti finančnímu úřadu. To odrazuje od podnikání i další živnostníky v centru města.

„Situace je čím dál horší. Náklady stoupají, ale výdělky máme stále menší. Přitom pracujeme od rána do večera včetně sobot a nedělí. Přemýšlíme o tom, že tu už dlouho nebudeme. Bude rozumnější obchod pronajmout někomu jinému," myslí si spolumajitelka večerky v Sokolské ulici Marta Tóthová.

Podle zástupců Hnutí Duha, kteří už léta vedou kampaň proti stavbám dalších supermarketů ve městě, může za zhoršující se situaci drobných živnostníků město i samotní obyvatelé. „Město dál schvaluje změny územního plánu, které další výstavby velkých obchodů umožňují. Politici si vždy najdou argumenty, proč tyto stavby povolit. Na druhé straně supermarkety podporují i lidé. Je specialitou Čechů neohlížet se na kvalitu, ale jen na cenu. Nevadí, že vybírají ze shnilých rajčat, hlavně že ušetří pětikorunu," zlobí se Dominika Kovaříková z Hnutí Duha. Město jako celek si podle ní zadělává na hlubší problém v budoucnu: „Centrum města se vylidňuje. Stěhují se z něj i prodejny jiného typu. Tím, jak klesá úroveň nabídky v obchodech, upadá i kvalita vnitřního města."

Současný primátor Olomouce Martin Novotný (ODS) neví, jak by radnice mohla živnostníkům pomoci. „Snažíme se alespoň držet rozumnou výši nájmů v objektech, které patří městu a které si od nás prodejci pronajímají. V Radíkově, okrajové čtvrti Olomouce, jsme dokonce kvůli udržení jediné prodejny potravin odmítli prodat centrum služeb," uvedl Novotný, který zdůraznil že současná městská rada, v níž má většinu ODS, zatím žádnému supermarketu vstříc nevyšla.

Kromě Lidlu na Lazcích, jehož stavba se připravuje, přibude ve městě už v říjnu obchod stejného řetězce ve čtvrti Pavlovičky. Nový obchod

potravinami a průmyslovým zbožím chce navíc v ulici Dolní Hejčínská stavět řetězec Discount Plus. Bývalé vedení radnice mu to sice umožnilo změnou územního plánu, proti se však postavilo ekologické Hnutí Duha a připomínky mají i hygienici. Na jejich žádost musí firma předložit studii o dopadu prodejny na životní prostředí, takzvanou EIA.

Podrobný přehled o tom, kolik diskontních prodejen, super a hypermarketů v Olomouci stojí a jak velkou prodejní plochu společně zaujímají, není zatím k dispozici. Ekologové však odhadují, že jen těch největších jsou přes dvě desítky.

 

Autor: PETRA JURČOVÁ