Ministerstvo potvrdilo, že ve Zlatém dole musí být les nebo lesní školka

Vloženo: 14.6.2012, Typ: Tisková zpráva, Zdroj: Hnutí DUHA Olomouc, Vydáno: 14.6.2012

Zlaty_dulMinisterstvo zemědělství rozhodlo, že v opuštěné lesní školce u Olomouce – Lošova se musí pěstovat sazenice lesních dřevin nebo skutečný les. Potvrdilo tak nedávno vydané rozhodnutí magistrátu města Olomouce [celé rozhodnutí v PDF].

V lokalitě Zlatý důl u Lošova jsou ale jiné plány. Už dva roky se její vlastník, pražská developerská firma Prockhorne, snaží převést deset hektarů lesní půdy na stavební parcely. Poprvé developerský projekt vyšel veřejně najevo v červnu 2010 v konceptu nového územního plánu, kde byla bývalá lesní školka prezentována jako „lesnický brownfield". Záměr výstavby satelitního městečka uprostřed příměstských lesů však ostře odmítli odborníci, sousední obec Velká Bystřice i veřejnost [1].

Hnutí DUHA následně podalo podnět k zalesnění pozemku, na kterém lesní školka už deset let nefungovala a který majitel protizákonně udržoval bez zeleně. Magistrát města Olomouce v listopadu 2011 rozhodl, že stávající péče o lesní pozemek není účelná a nařídil její zalesnění nebo provozování řádné školkařské činnosti. Proti tomu se developer odvolal ke krajskému úřadu, který po třech měsících rozhodnutí magistrátu zrušil. Hnutí DUHA proto podalo podnět k Ministerstvu zemědělství na zahájení přezkumného řízení. Ministerstvo v následujícím procesu rozhodnutí krajského úřadu zrušilo jako nezákonné a nepřímo tak potvrdilo správnost původního rozhodnutí vydaného magistrátem.

Jedná se už o druhý případ, kdy je Krajský úřad Ministerstvem zemědělství nucen dodržovat lesní zákon. Poprvé chyboval v prosinci 2011, když změnil své původně negativní vyjádření k satelitu Zlatý důl na kladné, přičemž lživě vykládal stanovisko nadřízeného Ministerstva zemědělství. Do dnešní doby úřad svoji účelovou manipulaci s fakty nedokázal vysvětlit [2].

O zachování lesního prostředí na okraji Olomouce však ještě není rozhodnuto definitivně. Účastníci řízení mají nyní dva týdny na podání rozkladu. V případě, že jej nikdo nepodá, bude krajský úřad o odvolání rozhodovat znovu.

Záležet bude také na vedení města Olomouce. Ačkoliv primátora Martina Novotného téměř tři stovky občanů Lošova na začátku roku žádaly o zachování lesní školky, v posledním návrhu nového územního plánu, který má Hnutí DUHA k dispozici, developerský projekt na lesní půdě figuruje v nezměněné podobě:

Lošov - územní plán 2012

Část hlavního výkresu nového územního plánu, který měly letos možnost připomínkovat dotčené orgány, získalo Hnutí DUHA Olomouc na základě žádosti o svobodném přístupu k informacím. Celý výkres je volně ke stažení zde (9,3 MB).

 

Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc řekl:

Je celkem zřejmé, že nic nebrání tomu, aby místo satelitního městečka ve Zlatém dole opět mohl růst lest nebo zde byly pěstovány sazenice lesních dřevin. Nevím, proč se Oldřich Přikryl tomuto využití tak brání, když lesní školku od Lesů ČR kupoval. A nechci domýšlet, proč se krajští úředníci, zpracovatelé územního plánu a městská politická reprezentace tak vytrvale staví na stranu developera. Krajský úřad má šanci v novém rozhodnutí na reparát, stejně tak primátor města Olomouce, který by měl letos představit nový územní plán. Má šanci ukázat, že bere připomínky odborníků a veřejnosti zodpovědně."

 

Rekapitulace: jak zpeněžit Zlatý důl

 

  • červen 2009: ALTOP s. r. o. jejímž jednatelem je Oldřich Přikryl, kupuje za 12,5 miliónu Kč od státního podniku Lesů České Republiky nevyužívanou lesní školku a sousední pozemky v lokalitě Zlatý důl u Lošova.
  • říjen 2009: ALTOP s. r. o. prodává zmíněné pozemky formě PROCKHORNE s. r. o. Jednatelem obou společností je Oldřich Přikryl.
  • červen 2010: Záměr nového satelitu Zlatý důl v místě bývalé lesní školy se objevuje v konceptu územního plánu. Zpracovatelé Knesl+Kynčl a primátor Martin Novotný se proslavují výroky o tom, že opuštěná lesní školka je „lesnický brownfield“.
  • červenec 2010: 380 obyvatel Olomouce se během čtyř dnů podepisuje pod společnou námitku Hnutí DUHA Olomouc, která se záměrem satelitu zlatý důl vyslovila zásadní nesouhlas.
  • listopad 2010: Hnutí DUHA Olomouc podává na Magistrát města Olomouce podnět k zalesnění pozemku Zlatý důl.
  • listopad 2010: Firma UNEX podává žalobu na určení vlastnického práva na firmy ALTOP a PROCKHORNE. UNEX je věřitelem firmy ALTOP, která je zavázána zaplatit 16,5 mil. Kč.
  • únor 2011: zastupitelstvo města Olomouce ignoruje požadavky veřejnosti když schvaluje pokyny pro zpracování nového územního plánu, podle nichž má být „prověřeno jiné využití než funkce lesa“.
  • listopad 2011: Magistrát města Olomouce nařizuje účelné obhospodařování pozemku školkařskou činností nebo zalesnění.
  • březen 2012: Krajský úřad ruší rozhodnutí magistrátu o nutnosti účelně pečovat o lesní pozemek
  • červen 2012: Ministerstvo zemědělství na základě podnětu Hutí DUHA Olomouc ruší rozhodnutí krajského úřadu jako nezákonné.

 

Poznámky:

[1] Text společných námitek Hnutí DUHA Olomouc Více zeleně pro Olomouc obsahuje i nesouhlas se zástavbou lesní půdy v Lošově. Více na  https://olomouc.hnutiduha.cz/uzemni-plan/vice-zelene-pro-olomouc/

[2] Krajský úřad ve svém dopise ze dne 14.10.2010 lživě uvedl, že podle stanoviska Ministerstva zemědělství nemělo být veřejným zájmem zachování lesní půdy. Ministerstvo zemědělství dne 29. 5. 2009 ve skutečnosti uvedlo, že „není veřejným zájmem ponechání pozemku ve vlastnictví České republiky“. Ministerstvo na podnět Hnutí DUHA později potvrdilo, že o charakteru pozemků jako lesních nikdy nepochybovalo. Krajský úřad později Hnutí DUHA napsal, že nesprávný výklad stanoviska není nezákonný.