Okolí hradu budou sledovat biologové

Vloženo: 24.10.2012, Typ: Jiné, Vydáno: 24.10.2012

Plánovaná přestavba okolí olomouckého hradu si vyžádala biologické hodnocení zásahu na rostliny a živočichy. Stanovuje to zákon o ochraně přírody a krajiny, na což upozornilo Hnutí DUHA Olomouc. Investoři na biologické hodnocení často zapomínají, do plánu realizace ho nezahrnou a nakonec jsou rozladěni, když se kvůli němu musí posouvat stanovené termíny.

Biologové se do okolí hradu vypraví v nejbližších dnech. Vzrostlé stromy nebo praskliny ve zdivu hradeb jsou ideální místa pro obydlí či úkryty některých živočichů – například brouků, ptáků či netopýrů. Pracovníkům Hnutí DUHA Olomouc stačilo jedno jediné šetření, aby na místě batdetektorem zaznamenali více než desítku jedinců nejméně čtyř zvláště chráněných druhů netopýrů. Lze proto s velkou pravděpodobností předpokládat, že těchto létajících savců tu žije velké množství. Další skupinou, pro niž může kácení v této lokalitě znamenat vážné ohrožení, jsou bezobratlí živočichové.

Průzkum, který bude průběžně probíhat do července příštího roku, provedou ve spolupráci s Hnutím DUHA Olomouc pracovníci České společnosti ornitologické, České společnosti pro ochranu netopýrů, pracovníci a studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Na základě zjištěných dat navrhnou následný postup včetně kompenzací - například v podobě rozvěšených budek nebo ponechání torz některých stromů.

Že jsou olomoucké parky z biologického hlediska cenným biotopem pro netopýry, ptáky a hmyz, se ukázalo už při inventarizačním průzkumu v roce 2008, který Hnutí DUHA Olomouc koordinovala v rámci příprav obnovy Rudolfovy aleje. Zásadní tehdy bylo zjištění kriticky ohroženého tesaříka drsnorohého ve Smetanových sadech a silně ohroženého kovaříka rezavého v Bezručových sadech. Na základě zjištění byla obnova aleje rozložena do dvou etap.

Foto: Jan Jenista (zdroj: wikipedia.org). Tento soubor podléhá licenci Creative Commons.