Olomoučané mají přes prázdniny čas přemýšlet o svém stromu roku 2005 - mohou tak vyzvednout hodnoty svého kraje

Vloženo: 29.6.2005, Typ: Tisková zpráva, Zdroj: Hnutí DUHA Olomouc, Vydáno: 29.6.2005

Znáte strom, jedinečný svým věkem, vzhledem, historií, strom, který je svázán s životem vaší obce a jejích obyvatel? Anebo víte o nějakém „neprávem opomíjeném" velikánu, který by si zasloužil více pozornosti? Ano? Pak tedy není nic jednoduššího, než nominovat jej do ankety „Strom Olomoucka 2005"!

Tak Hnutí DUHA Olomouc připomíná probíhající anketu, kterou vyhlásilo u příležitosti pocty dne Země 22. dubna tohoto roku. K anketě se mezitím připojily další organizace, které zaštiťují její průběh: Výstaviště Flora Olomouc, a. s., Město Olomouc, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR - středisko Olomouc, středisko ekologické výchovy Sluňákov, Dům dětí a mládeže Olomouc a ZAHRADA Olomouc, s. r. o.

Mezitím se také posunul termín uzávěrky dodání návrhů o 10 dní dopředu, na 5. října 2005. Každý návrh by měl obsahovat základní údaje o stromu, hlavně však jeho fotografii a tzv. příběh stromu - osobní výpověď člověka nebo stromu, ať už půjde o smyšlenou pověst nebo historicky podloženou událost. [1] Návrhy lze zaslat poštou nebo osobně předat na Ekoporadnu Hnutí DUHA Olomouc, Dolní náměstí 38, 77200 Olomouc, případně i elektronicky na olomouc-lesy@hnutiduha.cz. Všechny podrobnosti o anketě jsou k dispozici i na olomouc.hnutiduha.cz/

Anketa se územně týká okresu Olomouc, tedy všech stromů, které spadají pod rozšířenou působnost obcí Litovel, Olomouc, Šternberk a Uničov. Obyvatelé na Olomoucku mají tedy přes prázdniny čas přemýšlet o výjimečných stromech ze svého okolí. Třeba právě díky jejich iniciativě se jeden z velikánů na Hané stane stromem, na který může upřít pozornost celý národ - tři nejlepší návrhy totiž nezávislá porota nominuje do celostátního kola ankety „Strom roku". Ve finále této ankety pak o Stromu roku rozhoduje veřejnost hlasováním. [2].

Olomoucko má v anketě Strom roku dobrou pověst - nádherná lípa rostoucí mezi obcemi Véska a Pohořany u Olomouce se loni v anketě Strom roku 2004 umístila na druhém místě. (Její fotografie viz www.hutiduha.cz/olomouc).

„Strom Olomoucka, regionální kolo ankety Strom roku, je však historicky první soutěž, která se bude týkat stromů jen na Olomoucku. Doufáme, že lidé pošlou dostatečné množství návrhů, které umožní vybrat skutečné klenoty hanácké krajiny. Díky anketě se rovněž rozšíří evidence významných stromů, což může vést k dalším krokům k jejich ochraně - např. k vyhlášení za památný strom. Na staré, odumírající, nebo duté stromy jsou rovněž vázány mnohé chráněné druhů hmyzu, ptáků a savců. Stromy však nepotřebují pouze všemožní živočichové. Stromy jsou významné i pro lidi. A nemáme na mysli jen dřevo, které využíváme jako zdroj tepla či stavební materiál. Stromy nám produkují kyslík, chladí vzduch v parném létě nebo zadržují vodu v lesích po velkých deštích. Stromy potřebujeme a ony potřebují naši ochranu " uvedl iniciátor ankety Miroslav Kutal z Hnutí DUHA.

Dodal, že podat návrh na strom Olomoucka může v podstatě kdokoliv: „Vítány jsou návrhy jednotlivců, rodin, obcí, škol i jakýchkoli dalších organizací či institucí." [3].

Který strom se nakonec stane Stromem Olomoucka 2005, rozhodne sedmičlenná umělecko- odborná porota. [4]

Vyhlášení vítězných návrhů proběhne na slavnostním koncertě kde Dni stromů - 14. října v 19:00 v olomoucké Redutě. Pro autory tří nejlepších návrhů jsou připraveny věcné odměny a samozřejmě volný vstup na tento koncert.

Kontakty:

Mirek Kutal: tel.: 585 228 584 (kancelář Hnutí DUHA Olomouc), e-mail:olomouc-lesy@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Každý návrh na Strom Olomoucka 2005 by měl obsahovat:

  • Fotografii nebo věrný obrázek stromu
  • Příběh stromu (osobní výpověď člověka a stromu, pověst či historická fakta)
  • Přesnou lokalitu, kde strom roste - obec, příp. ulici
  • Druh stromu
  • Parametry stromu - stáří, obvod ve výšce 130 cm nad zemí, výška (přibližně)

 

[2] Anketu Strom roku vyhlašuje každoročně Nadace Partnerství. 12 finalistů ankety Strom roku bude známo na počátku příštího léta 2006. O tom, který strom se stane Stromem roku České republiky v roce 2006, rozhodne veřejnost hlasováním. Vítězný strom Olomoucka se pak v celostátní anketě může opřít o podporu lidí z Olomoucka.Odměnou pro vítězný strom v anketě Strom roku bude jeho odborné dendrologické ošetření na jaře 2007. V případě, že strom bude zdráv, bude náhradní odměnou pro danou lokalitu výsadba nových mladých stromků za účasti veřejnosti. Více na www.stromzivota.cz

 

[3] Zajímavosti o stromech

Stromy jako domov pro zvířata: Na odumírající a  mrtvé dřevo je vázána více než dvě třetiny všech chráněných druhů hmyzu, dále množství dřevokazných hub a mikroorganismù. Mimo ptačí dutinové hnízdiče jsou také někteří netopýří na stromové dutiny existenčně vázáni: netopýr rezavý, netopýr vodní, netopýr velkouchý a netopýr černý. Jedná se většinou o silně ohrožené druhy.

Strom jako bio-aklimatizátor: Vzrostlá lípa, dub nebo kaštan odpaří za den až 400 litrů vody . Stromy tím ochlazují své okolí zvyšují vzdušnou vlhkost. Pouhých několik desítek km2 lesa dostatečně zásobených vodou chladí výkonem vyšším, než je nainstalovaný výkon všech našich elektráren.

Stromy jako producenti kyslíku: Stromy vytvářejí kyslík jako produkt fotosyntézy a zároveň spotřebovávají oxid uhličitý, nejvýznamnější tzv. skleníkový plyn. Tím se snižuje množství oxidů uhlíku v atmosféře a předchází se klimatickým změnám, ke kterým v důsledku přibývajících skleníkových plynů dochází.

Stromy jako čistič ovzduší: Hektar bukového lesa na dokáže vázat až 64 tun popílku. Stromy navíc produkují látky zabíjející choroboplodné zárodky podobně jako antibiotika.

Stromy jako protihluková bariéra: Až čtvrtina hluku je pohlcována mezi listím stromů. Pásy stromů a keřů kolem silnic tak působí jako protihluková bariéra.

Stromy jako lék pro duševní zdraví: Výhled do zeleně zmírňuje zotavení ze stresových situací, snižuje bolesti a urychluje zotavení pacientů po operaci.

Stromy jako ochrana před povodněmi: Přírodní lesy při dešti fungují jako velká houba: pomalu nasáknou a pak vodu pomalu opět pouští. Především hluboko kořenící dřeviny jako buk nebo dub dokáží naráz vsáknout 100-250 mm srážek. Oproti tomu mělce kořenící smrk, většinou uměle vysazovaný v hospodářských lesích, vsákne jen 5 mm, zbytek volně odtéká a v hloubce 15 cm jsou kořeny suché

 

[4] Členové poroty Strom Olomoucka 2005:

Lenka Najmanová (Hnutí DUHA Olomouc) - předsedkyně

Michal Bartoš (Středisko ekologické výchovy Sluňákov)

Jiří Eichler (Lesní správa Šternberk)

Petr Loyka (vedoucí odboru životního prostředí magistrátu města Olomouce)

Magda Matoušová (Agentura ochrany přírody a krajiny

Milena Valušková (fotografka hanácké krajiny)

Tomáš Tichák (publicista, redaktor Listů)

 

Související odkaz: Strom Olomoucka 2005