Případ Šumava: podivuhodný příběh o brouku a lidech

Vloženo: 25.10.2011, Typ: Jiné, Vydáno: 25.10.2011

Případ Šumava: podivný příběh o brouku a lidech, tak se nazývá ekologický večer, který se v úterý 1. listopadu uskuteční v olomouckém Divadle hudby od 18 hodin. Na programu bude značně diskutované a ožehavé téma – kácení v Národním parku Šumava, které letos v létě vyvolalo konflikt mezi přírodovědci, ekologickými aktivisty, vedením Správy NP, místními obyvateli a řadou dalších.

Úměrně takto širokému spektru zúčastněných stran pozval Michal Bartoš, ředitel Centra ekologických aktivit města Olomouc Sluňákov, které ekologické večery pravidelně pořádá, i více účastníků do panelové diskuse, kteří by zde měli prezentovat názory zmíněných zájmových skupin.

Vznikne tak prostor pro zasazení šumavské kauzy do širších souvislostí. Na Šumavě se nyní rozhodně neřeší pouze problém kůrovcové kalamity, ale rovněž samotná existence národního parku, koncepce jeho fungování nebo vytyčení zón, ve kterých by člověk neměl vůbec zasahovat a naopak by zde měl nechat volnou ruku přírodním procesům.

Mezi pozvané hosty patří například Eliška Chomátová, autorka diplomové práce Spor o Šumavu, síly a slabosti ekologického principu shody nebo Josef Vovesný, který je poradcem Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů a zastáncem zásahů v kůrovcem zasažených lesích v NP.  Vovesný besedu bere jako příležitost, k zamyšlení o tom, jaké byly představy o území při založení NPŠ a jaká je skutečnost po 20 letech. Pozvání dále přijal Pavel Storch ze Správy Národního parku Bavorský les, který problematiku hodnotí slovy: „Národní park, kůrovec, zájmy obcí, nic nového pod sluncem, aneb bavorský příběh.“ Své zastoupení na diskusi bude mít i Hnutí DUHA (HD), za které se besedy zúčastní Josefa Volfová z olomoucké pobočky HD, účastnice blokády na Ptačím potoce. Svůj úhel pohledu návštěvníkům besedy přiblíží také Pavel Šamonil z oddělení ekologie lesa Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, který říká:  „Kdo seje horskou smrčin, sklízí vítr“.

V případě šumavského národního parku se nyní objevuje řada otázek, pro Hnutí DUHA je jednou z těch klíčových, zda můžeme mít v centru Evropy malý ostrůvek divočiny, kde necháme přírodní procesy volně působit a nebudeme se snažit do těchto území nijak zasahovat.

Přijďte i Vy položit účastníkům besedy své dotazy! Jste srdečně vítáni v úterý 1. listopadu od 18 hodin v Divadle Hudby.