Připomínky Hnutí DUHA Olomouc k návrhu Zadání souboru změn č. XIX ÚPnSÚ Olomouc

Vloženo: 1.4.2008, Typ: Připomínky, Zdroj: Hnutí DUHA Olomouc, Vydáno: 1.4.2008

Magistrát města Olomouce
Odbor koncepce a rozvoje
Hynaisova 10
779 11 Olomouc

V Olomouci dne 31. 3. 2008

 

V souladu s ust. § 47 odst. 2 zák.č. 183/2006 Sb., stavebního zákona, ve znění pozdějších předpisů, uplatňujeme k návrhu Zadání soubodu změn č. XIX. ÚPnSÚ Olomouc následující připomínky:

Lokalita XIX/21 - Řepčín, Dolní Studánka, komerce

a

Lokalita XIX/22 - Řepčín, Horní Studánka, komerce

Nesouhlasíme s dalším rozšiřováním komerčních ploch v tomto území. Územní plán byl vytvořen jako celek v roce 1998, lokality v té době definované byly vytvořeny koncepčně. Jakákoli změna bývá většinou narušením koncepce územního plánu. Dovolujeme si upozornit na problém vylidňování centra města, který bezprostředně souvisí s živelným budováním obchodních komplexů na okraji Olomouce. S jakýmkoli podobným obchodním areálem je spojen nárůst osobní automobilové dopravy. Olomouc je přitom jedním z nejhlučnějších měst Moravy (co se hluku z dopravy týče).

Situace v centru města je již delší dobu dávána do příčinné souvislosti s výstavbou obchodních zón na okraji. Je zarážející, že když je tento problém jako palčivý i představiteli města takto vnímán, nadále dochází k dalšímu rozšiřování těchto obchodních zón. Z centra města odcházejí kvalitní obchody, což má za následek, že určitá skupina obyvatel, která v takových obchodech nakupuje, ztrácí důvod do centra docházet. Situace je potom taková, že namísto kvalitní obuvi byl na Horním náměstí umístěn naprosto nevkusný Bankrot a nikdo nebyl schopen s tím nic udělat. Problém je však v předcházení takovým situacím. Proč se tato obuv z centra odstěhovala? - protože zřídila prodejnu v jednom z obchodních center na okraji a nebylo pro ni rentabilní „živit" dvě prodejny.

Žádáme, aby v případě změn územního plánu byly vždy hodnoceny širší dopady - tj. nejen na bezprostřední okolí, ale např. i na skladbu maloobchodní sítě na širším území města, především v samotném centru Olomouce!

Lokalita XIX/25 - Droždín, ÚSES - ÚZEMNÍ SYSTÉM EKOLOGICKÉ STABILITY

S návrhem souhlasíme a podporujeme jej.

Lokalita XIX/31 - Slavonín, I.P.Pavlova , komerce

ZÁSADNĚ NESOUHLASÍME se zrušením předmětného biokoridoru. Biokoridor byl do tohoto území přemístěn před cca 7 lety kvůli rozšiřování komerčních ploch do lokality Pod Vlachovým.

Argument vlastníka pozemku, firmy GEMO, je: „Současné umístění biokoridoru významným způsobem zasahuje do práva navrhovatele, především do práva na řádné užívání majetku v jejich vlastnictví, které je nezcizitelným právem zaručeným zákony a Ústavou ČR..." (citováno z podkladu pro jednání ZMO v říjnu 2007)

Dle ust. § 4 odst. 1 zák.č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, je ochrana ÚSES „povinností všech vlastníků a uživatelů pozemků tvořících jeho základ; jeho vytváření je veřejným zájmem, na kterém se podílejí vlastníci pozemků, obce i stát." Z uvedeného vyplývá, že prvky ÚSES mají podobné účinky jako věcné břemeno - zavazují vlastníka pozemku, aby strpěl jejich existenci na svém pozemku a aby strpěl omezení, která mu existence prvků ÚSES přináší. Není proto možné argumentovat ochranou vlastnických práv (žadatel nesprávně podotýká, že je jeho vlastnické právo chráněno Ústavou ČR), neboť v tomto případě veřejný zájem na existenci ÚSES jednoznačně převažuje nad soukromým zájmem - ochranou vlastnického práva.

Z výše popsaných důvodů nelze této žádosti o změnu územního plánu vyhovět.

Hnutí DUHA Olomouc je ochotno diskutovat o kompromisním řešení navrženém občanským sdružením Nemilanka, které spočívá ve zúžení předmětného biokoridoru (minimální šířka 15 m), jeho osázení stromy a keři a zároveň v realizaci kompenzačních opatření v biocentru 23.

 

Mgr. Miroslav Kutal
koordinátor Hnutí DUHA Olomouc