Problém heliportu způsobilo město Olomouc odsouhlasením územního plánu

Vloženo: 26.9.2016, Typ: Tisková zpráva, Vydáno: 26.9.2016

Kde bude umístěn olomoucký heliport krajské záchranné služby je jasné pouze do konce prosince. Majitel jednoho z pozemků, společnost GEMO, se nedohodl s krajem (zřizovatelem záchranné služby) na dalším pronájmu. Sleduje tak soukromé developerské zájmy na výstavbu rodinných domů na Tabulovém vrchu. Hnutí DUHA Olomouc se zeptalo kandidátů volebních stran pro Olomoucký kraj, jak by situaci řešili oni.

„Emailový dotaz jsme poslali kandidátům, kteří jsou na prvních místech kandidátek do krajských voleb. Asi na čtyři kandidáty se nám nepodařilo sehnat emailový kontakt. Odpověď přišla pouze od šesti kandidátů,“ vysvětluje Barbora Hertlová z Hnutí DUHA Olomouc.

Ačkoli někteří kandidáti přiznali, že o dané problematice příliš neví (Ing. P. Vavrouch), většina odpovědí se týkala návrhu na pokračování jednání se společností GEMO a to co nejrychleji (např. Dalibor Horák). Heliport by podle jejich názoru měl zůstat na stávajícím místě. Jiří Kudláček trvá, stejně jako další kandidáti, na zabezpečení maximální provozní funkčnosti služby první pomoci. Umístění heliportu na stávajícím místě by podle MUDr. Oto Košty nebo Ing. Richarda Sokola mělo být prioritou a radnice města Olomouce by měla developerovi nabídnout adekvátní pozemky jinde ve městě.
    
Nejostřeji se do zastupitelů a vedení města Olomouce pustil Radim Sršen ze Starostů ProOlomoucký kraj. Ten hlavní vinu ve stávající situaci vidí již ve schválení územního plánu v roce 2014. Podle něj je logické, že se společnost GEMO snaží dostat hlučný provoz heliportu pryč od svých pozemků, které jsou dle aktuálního územního plánu vedené jako zastavitelná plocha. Město by podle něj mělo zrevidovat hranice zastavitelné plochy, aby si heliport a bydlení navzájem nevadily.

Nevyřčeným argumentem ale zůstává, že ještě v minulém územním plánu byly plochy vedeny jako zeleň. Mimo jiné se jedná o stejné pozemky, na kterých Hnutí DUHA Olomouc a více jak 500 občanů Olomouce požadovalo zachování tzv. Neředínského horizontu zelení. Město návrh zachování původního stavu určení ploch odmítlo s odůvodněním, že náhrady za škodu způsobenou znehodnocením cen pozemků (tj. převedením ploch ze zastavitelných do ploch zeleně a rekreace) by byly pro město enormní. Takové náhrady by se ale musely vyplácet pouze v případě pozemků, které byly v minulém územním plánu plochami zastavitelnými nikoliv plochami zeleně. To je právě případ ploch patřících společnosti GEMO, které jsou v těsné blízkosti s heliportem a jejich funkce byla změněna novým územím plánem.    

„Společnost GEMO je v tomto případě dvojitým vítězem. Nejen, že díky schválení územního plánu z roku 2014 několikanásobně zhodnotila cenu svých pozemků, navíc dostane zaplaceno za pozemek, který je pro heliport naprosto strategický. Pokud kraj nebo město Olomouc pozemek nevykoupí nebo jej nevymění, budou zaplaceny desítky milionů za vybudování nového heliportu. Je pouze na zřizovateli záchranné služby, jaké podmínky se společností GEMO vyjedná. Variantou samozřejmě je i změna územního plánu,“ dodává Barbora Hertlová z Hnutí DUHA Olomouc.

Naše otázka:

…. jak by měla být řešena situace s olomouckým heliportem. Dle známých informací byla nájemci - záchranné službě - vypovězena nájemní smlouva na části pozemků, kde je aktuálně heliport umístěn a nová smlouva je pouze do konce prosince. Jak by se k této situaci měl Olomoucký kraj postavit?....


Odpovědi kandidátů:

Ing P.Vavrouch (Úsvit národní koalice):

Přiznám se, že o této záležitosti nemám žádné konkrétní informace. Obecně mohu ale konstatovat, že je potřeba udělat vše pro to, aby záchranné složky mohly vykonávat svoji činnost bez omezení.

Dalibor Horák (ODS)

Tento problém je pro mě velmi čerstvý. Vzhledem k tomu, že v současné době nejsem členem orgánů kraje, který je v této věci jednou ze smluvních stran, mám o této věci pouze ty informace, které v minulých dnech proběhly v médiích. O pomoc v této věci se na mě (a zřejmě i na další politiky) mailem obracel lékař záchranné služby a poslanec PSP ČR Milan Brázdil, kterému jsem ochotu k pomoci potvrdil a požádal ho, aby se na mě znovu obrátil s návrhem konkrétních kroků.

Kdyby nadcházející volby rozhodly o tom, že bych se stal členem orgánů kraje, vstoupil bych okamžitě v jednání se zástupcem společnosti Gemo Ing. Uhýrkem a snažil se záležitost vyřešit dohodou obou stran do termínu konce nájemní smlouvy 31. 12. 2016.

Jiří Kudláček (Občané pro Olomoucký kraj)

Nikdy se nestavím do pozice, že vím vše. Znám systémově celý traumatologický plán kraje, tedy koordinaci záchranných složek. Jsem zastáncem posílení prvotního zásahu, protože vybavenost zástupných stupňů není na úrovni vybavenosti prvního sledu. V této chvíli nemám informace o problémech zabezpečení provozních potřeb letecké záchranné služby. Pokud bych byl v pozici, kde by se o těchto věcech rozhodovalo, budu jednoznačným zastáncem maximálního provozního zabezpečení funkčnosti služby první pomoci.

MUDr. Oto Košta (ANO)

….Za stávající situace bych doporučoval Olomouckému kraji bezodkladně zahájit intenzivní jednání s developerem vlastnícím Vámi uvedenou část pozemku o jeho odkoupení případně směnu za adekvátní pozemky patřící kraji v jiné lokalitě.Rozhodně bych učinil vše pro udržení heliportu na stávajícím místě. Pokud by se to nepodařilo,pak se jedná o další zmařenou krajskou investici a t.č.už lze pouze spekulovat,proč  a  jak   k ní došlo, event.  kdo  byl u zrodu  takto "výhodně" uzavřené smlouvy.

Ing. Richard Sokol (Svobodní a Soukromníci)

….reaguji na Váš email s dotazem k problematice heliportu provozovaného aktuálně záchrannou služba. Bohužel se v dané věci jedná o dlouhodobý problém, který kraj primárně nikterak neřešil. Osobně se domnívám, že by situace měla být řešena s majitelem pozemku (společnosti GEMO) smírnou cestou. Jednou z variant je směna za obdobné pozemky, které jsou v územní plánu rovněž určeny k bytové výstavbě. V případě, že by snahy o toto smírné řešení nebyly úspěšné, viděl bych jako vhodné provést právní analýzu o možném vyvlastnění uvedených pozemků s ohledem na veřejný zájem.


Radim Sršen (Starostové ProOlomoucký kraj)

Kraj by měl využít všech možností vyjednávání i všech dostupných právních prostředků, protože zajištění IZS je věc veřejného zájmu.

Větší roli než kraj v záchraně heliportu ale může hrát město Olomouc, které problém způsobilo tím, že v sousedství heliportu vymezilo v novém územním plánu v r. 2014 nové pozemky pro bydlení. Společnost Gemo, která pozemky vlastní, se pochopitelně snaží dostat hlučný provoz heliportu pryč. Olomoucká radnice by měla zrevidovat hranice zastavitelné plochy, aby si heliport a bydlení navzájem nevadili, a potvrdit v územním plánu umístění heliportu na jeho dnešním místě.