Rozšíření sjezdovky na Pradědu by narušilo evropsky unikátní území

Vloženo: 26.4.2011, Typ: Z tisku, Zdroj: Ekologické listy, Vydáno: 26.4.2011

Lyžařské středisko na Padědu by se mělo modernizovat, v plánu je čtyřsedačková lanovka, nový odbavovací systém a rozšíření sjezdovky. Především s posledním bodem však nesouhlasí Hnutí DUHA, které na krajský úřad Moravskoslezského kraje poslalo své vyjádření.

Ze záměru, který provozovatel areálu Josefa Figura předložil k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) vyplývá, že se nejedná o rekonstrukci a modernizaci se zachováním stávajících rozměrů a kapacit, ale plánuje se výrazný rozvoj lyžařského střediska. Sjezdovka by se v horní i dolní části měla prodloužit o celkem devadesát metrů. Kvůli tomu by se musel vykácet velmi cenný horský les, padnout by mělo minimálně pětatřicet původních jesenických smrků. Hnutí DUHA také upozorňuje, že by došlo k narušení, nebo přímého zničení vegetace v trase budoucí lanové dráhy a v místě horní a dolní stanice, což by znamenalo zásah do populací některých zvláště chráněných druhů a jejich biotopů. Uchycování rostlin a obnova narušených společenstev v podmínkách horského bezlesí je pak velmi pomalé.

Samotná výstavba mohutných objektů a nosných sloupů by nesla řadu rizik a zásahů, včetně pohybu těžké techniky a nákladních automobilů, jeřábu, případně vrtulníku v uvažovaném prostoru s unikátními ekosystémy. S tím souvisí mimo jiné zvýšené riziko eroze půdy a různých havárií. Vše se má odehrávat v nejpřísněji chráněné kategorii chráněného území v ČR (národní přírodní rezervace), které je zároveň součástí celoevropsky chráněné soustavy NATURA 2000.

Provozovatel areálu Figura při prosazování změn argumentuje udržením turistického ruchu, pracovních míst a potřebou dodržet platné bezpečnostní normy a předpisy. Blíže však tyto své argumenty nespecifikuje. Odůvodňování pracovními místy je v zásadě možná u každého záměru, který vytváří nebo udržuje alespoň jedno pracovní místo, čímž tento argument ztrácí svůj význam. Turistický ruch je možné rozvíjet i jinými způsoby než „tvrdou turistikou", například průvodcovstvím v unikátních polohách alpinských oblastí. Turisty toužící po divoké, málo dotčené přírodě, rozšiřování sjezdových tratí a lanovek stále více z Jeseníků odrazuje. Jelikož je lyžařský areál stále v provozu, pravděpodobně splňuje potřebné bezpečnostní normy, čímž se stává lichým i argument zvýšení bezpečnosti.

Celé znění připomínek Hnutí DUHA Olomouc

Informace o oznámení záměru "rekonstrukce" lyžařského areálu na Pradědu v systému EIA.