Šantovka: ostrov a mrakodrap? Představy se různí

Vloženo: 11.6.2008, Typ: Z tisku, Zdroj: Olomoucký deník, Vydáno: 11.6.2008


Olomouc - Jak vlastně bude vypadat za několik let nová čtvrť místo bývalého Mila? Soukromý investor jej chce proměnit v komplex tří oddělených areálů s byty, obchody a kancelářemi, navzájem spojených jen mosty. A v plánech má i "mrakodrap" vysoký jako radniční věž. To se ale nelíbí jak některým olomouckým spolkům, tak ani magistrátu.

Bývalý průmyslový areál továrny Milo se má už brzo změnit. Společnosti Sekyra Group a ING Real Estate, které se do projektu pustily, tu chtějí vybudovat zbrusu novou městskou čtvrť s obchody, zábavou, kancelářemi a několika stovkami bytů, za celkem 10 miliard korun.

Představy o tom, jak má vypadat nová čtvrť, se ale značně liší. Dosud známé podoby projektu už kritizovalo Sdružení za krásnou Olomouc a výhrady má i Odbor koncepce a rozvoje Magistrátu města Olomouce.

Benátky, nebo sídliště?

Podle dosud projednávaného návrhu by Šantovku měly tvořit tři areály, víceméně oddělené vodními toky a spojené pouze mosty.

Jeden z celků je obytný, druhý obchodně společenský a třetí administrativní. Samotná přítomnost tří vodních toků, Moravy, Mlýnského potoka a jednoho slepého ramene, nabízí zajímavý prostor pro architektonickou tvorbu.

„Investor slíbil multifunkčnost celého areálu. Situaci však řeší tak, že vedle halového obchodně-zábavního centra je obytná čtvrť s řadovou zástavbou podobnou panelákům a dole kancelářská čtvrť. Vedle obchodního centra má vyrůst věžák, to je v dohledu z historického centra. Zástavba plánovaná na Šantovce vůbec nerespektuje krajinné kvality ostrova, kde mohlo vzniknout pěkné bydlení - s obchody, školou - možná olomoucké Benátky," uvedl Matrin Horáček, předseda Sdružení za krásnou Olomouc.

Investor ovšem s oddělením tří samostatných částí Šantovky počítá.

„Jen obtížně si lze představit, že by chtěli být budoucí obyvatelé lokality rušeni provozem návštěvníků obchodního centra, proto také navrhujeme, aby byly jednotlivé části projektu rozděleny do tří částí - obchodně-zábavní, administrativní a bytové," reagoval zástupce investorské společnosti Sekyra Group Radek Polák

Kritický postoj k funkčnosti areálu má i Dominika Kovaříková z Hnutí Duha.

„V obytné čtvrti bude bydlet řada lidí. Proč se investor vůbec nezabývá například tím, kam budou děti chodit do školy nebo do školky? V nejbližším okolí je kapacita mateřských škol zaplněna. Celá ta plocha ve výsledku podmínku polyfunkčnosti splňuje, ale jinak je to výrazně segmentované - jednotlivé způsoby využití striktně od sebe oddělené, takže se v jednotlivých částech „žije" v jinou denní dobu," uvedla Kovaříková.

„Jak by to bylo prima, kdyby tam byl park, hřiště a nějaká kavárna, aby lidi mohli opravdu vnímat, že jsou na ostrově," dodala.

Výška a doprava

Podoba a fungování celé čtvrti zatím vyvolává řadu otázek. Nejvíce rozporů mezi návrhem investora a dosavadním postojem města je v otázce dopravního napojení a výšky budov.

Pokud jde o dopravu, podle mínění radnice by hustě zastavěná lokalita podstatně zvýšila frekvenci dopravy na příjezdových komunikacích. Pokud by měla být vedena například přes Polskou ulici, značně by tím trpěli místní obyvatelé, jelikož dopravní zátěž by vzrostla odhadem o čtyřicet procent.

Jednou z možností je přivést k Šantovce tramvajové koleje.

„Přeložka tramvajové tratě by tam být měla, je to ale věc několika let a teď je úplně předčasné se ptát, kdo ji postaví a kdo zaplatí," reagoval na tuto otázku vedoucí odboru koncepce a rozvoje Radek Dosoudil.

Podle něj je věc dopravního napojení sice složitá, ale technicky řešitelná, po zevrubné analýze a debatě.

„Jsme přesvědčeni, že jsme v tuto chvíli předložili životaschopný projekt, který pomůže městu Olomouc a jeho okolí. S napojením celé oblasti na tramvajovou trať se vždy počítalo. Toto téma přesahuje rámec projektu Šantovka Olomouc, protože je důležité pro celé město a jeho obyvatele," řekl Polák.

Horší to bude zřejmě s představou o výšce budov. Podle jednoho z projektů je součástí Šantovky téměř dvacetipatrový dům, vysoký asi jako radniční věž, a několik dalších, asi třicetimetrových objektů.

To je zcela v rozporu s tím, co uvádí územně plánovací dokumentace. Podle ní by v lokalitě neměly být domy vyšší než nynější stavby v Šantově ulici.

„Taková výšková budova by výrazně narušila pohled na historické panoráma Olomouce," uvedl Horáček.

Jednání budou ještě složitá

Záměry investora a požadavky města jsou tedy zatím natolik odlišné, že se dají očekávat dlouhá jednání. Má investor nějaký nejzazší termín, dokdy potřebuje ukončit jednání a zahájit stavbu?

„Rádi bychom jednotlivé fáze projektu realizovali mezi roky 2010 až 2015. Tomu chceme přizpůsobit i jednání s městem," odpověděl na tuto otázku Polák.

„Zatím nikdo neví, jestli si město dá nějaké podmínky, jestli bude, nebo nebude souhlasit. Je to hodně předčasné, o všem se jedná," dodal za radnici Dosoudil.

MICHAL FOLTA, IVO VYSOUDIL