Stavbu překladiště u Bystročic blokuje i sousední obec Olšany

Vloženo: 17.2.2009, Typ: Z tisku, Zdroj: ČTK, Vydáno: 18.2.2009

Hektarový pozemek obce Olšany u˙Prostějova na protější straně rychlostní komunikace R46˙se stal klíčovým pro stavbu nového logistického centra u˙Bystročic na Olomoucku a její místní části Žerůvky. Proti stavbě skladové haly o˙rozloze přes 42˙000˙metrů čtverečních je řada místních obyvatel.

Starosta Olšan Milan Kubíček ČTK řekl, že obec pozemek neprodá, protože by se i˙v˙jejich obci výrazně zvýšila doprava. Investor skladové haly Lettenmayer Partner se k˙záležitosti odmítá vyjadřovat. Lidé z˙Bystročic se dvakrát marně domáhali referenda o˙chystané výstavbě. Neuspěli ani u˙svých obecních zastupitelů ani u˙krajského soudu. "Je paradoxní, že nakonec o˙hale u˙Bystročic může rozhodnout obec Olšany. Tím, že zablokují klíčový pozemek, to ale skončit nemusí, protože developerská firma hrozí vyvlastňováním," uvedl Jan Vrána, předseda Občanského sdružení pro Žerůvky a Bystročice.


Starosta Olšan Kubíček prohlásil, že logistické centrum mezi Olšanami a sousední obcí nechce. "Všechny kamiony by na dálnici musely najíždět přes naši obec. Nájezdy ze sedmdesátých let jsou ale tak krátké, že se na dálnici má problém dostat i˙osobní automobil. Kamiony by tady stály v˙kilometrových frontách," vysvětlil. Vadily by mu i˙případné negativní sociální dopady. "Původně to chtěli stavět u˙nás. My jsme se s˙nimi ale nebavili, nechtěli jsme je tady," dodal Kubíček.

Proti stavbě vystoupilo i˙Hnutí Duha. Má vyrůst v˙těsné blízkosti biokoridoru a na pozemku s˙druhým stupněm ochrany vod a půdě s˙nejvyšší bonitou. Starosta Bystročic Marta Turečková ČTK řekla, že výstavba haly by do obecní pokladny přinesla jednorázově asi pět milionů korun. "Každý další rok pak kolem 500˙000˙korun na dani z˙nemovitosti. Za tyto peníze bychom mohli pořídit kanalizaci pro Žerůvky, opravit silnice a chodníky," uvedla Turečková. Předpokládá, že by v˙logistickém centru našli místní také práci. Podle starostky se proti překladišti stavějí i˙lidé, kteří už své pozemky pod budoucí halou prodali. Vrána ale tvrdí, že byli podvedeni. "Mysleli si, že je to pro továrničku na dětské hračky, ne pro obří překladiště," řekl.

Krajský soud minulý týden referendum o˙stavbě v˙obci Bystročice nepovolil. Důvodem bylo uzavření smluv o˙smlouvách budoucích mezí obcí a ministerstvem dopravy o˙věcném břemenu na některých pozemcích pro elektrické vedení k˙mýtné bráně. Podobným neúspěchem skončil loni požadavek na místní referendum i˙v˙Zábřehu na Šumpersku. I˙tam bylo lidem referendum nakonec odepřeno soudně. Vrána ale nyní zvažuje ústavní stížnost kvůli sjednocení judikatury, protože v˙podobném sporu v˙obci Niva na Prostějovsku kvůli větrným elektrárnám krajský soud referendum se stejně položenou otázkou povolil.