V olomouckých prodejnách je k dostání velmi málo kosmetických výrobků netestovaných na zvířatech

Vloženo: 15.11.2007, Typ: Tisková zpráva, Zdroj: Hnutí DUHA Olomouc, Vydáno: 15.11.2007

Na přelomu října a listopadu se členové redakce olomouckého měsíčníku Ekologické listy a dobrovolníci Hnutí DUHA Olomouc vydali na průzkum do olomouckých drogerií, prodejen zdravé výživy a bylinkářství. Cílem našich výprav tentokrát bylo „otestovat", jakou část sortimentu jednotlivých prodejen tvoří kosmetické produkty výrobců, kteří netestují na zvířatech.

Drtivá většina kosmetiky se totiž stále ještě na zvířatech testuje, tyto testy jsou kruté, nehumánní a - v dnešní době, kdy existuje hned několik alternativních způsobů testování - zbytečné.

Některé firmy navíc rády matou spotřebitele prohlášením, že své výrobky na zvířatech netestují, ačkoli látky v produktu obsažené pravděpodobně otestovány byly.

Testování konečných kosmetických výrobků i jednotlivých ingrediencí na zvířatech je v ČR od roku 2004 zakázáno (Zákon na ochranu zvířat proti týrání č. 246/ 92 Sb.), přesto si nemůžeme být jistí, že všichni čeští výrobci se testování na zvířatech vyhýbají - někteří si například mohou výrobky či jednotlivé látky nechat na zakázku otestovat v jiném státě, kde je méně přísná legislativa.

Při průzkumu jsme se nejprve ptali prodavaček/ů, poté jsme se zaměřili na samotné zkoumání obalů výrobků.

Velmi nápomocný nám přitom byl seznam výrobců s certifikací Humane Cosmetics Standard (HCS) - v současné době jediná důvěryhodná certifikace, jež zaručuje, že daný výrobce kosmetiky či toaletního zboží netestuje své produkty, ani jejich jednotlivé složky, na zvířatech. HCS vznikl v roce 1998 díky mezinárodní koalici organizací na ochranu zvířat z Evropy a ze Severní Ameriky. Certifikát udělují jednotlivé členské organizace ECEAE (Evropská koalice za ukončení pokusů nazvířatech - www.eceae.org) a to vždy u těch firem, které mají sídlo v dané zemi (německé organizace tak udělují HCS certifikát německým firmám, anglické anglickým atd.).

Výrobky s HCS certifikací poznáme podle loga skákajícího králíčka na obalu. (Někteří netestující výrobci však mohou mít na obalu například pouze větu „Not tested on animals - Netestováno na zvířatech").

Seznam firem, které splňují  standard HCS (tzn. neprovádí pokusy na zvířatech ani je nesmí zadávat jako zakázku jiným subjektům, dále dodržují stanovenou lhůtu, tzv. cut-off date, po které nesmí být zvířata používána při testování ingrediencí, mají kontrolní systém dodavatelů a výrobců jednotlivých složek kosmetiky, který je každé tři roky kontrolován auditorskou firmou), najdete na stránkách www.gocrueltyfree.org/companies.php?cat=*14.

V České republice se certifikace HCS zatím neprovádí (nicméně brzy se s ní již začne, jak vyplývá z vyjádření důvěryhodných zdrojů), seznam českých i zahraničních firem, které netestují, jsou schopny to prokázat, ale (zatím) nemají HCS certifikaci, je k nalezení na stránkách www.pokusynazviratech.cz (Oběti krásy - netestující firmy).

A jak tedy jednotlivé olomoucké prodejny v našem průzkumu dopadly?

V drogeriích je stav následující:
• Schlecker má ve svém sortimentu pouze jedinou značku výrobků netestovaných
na zvířatech - Freeman,
• stejně tak Rossman - Kawar*, Freeman,
• dm dopadla se třemi zástupci mezi drogeriemi nejlépe - Henna**, Weleda***, Lavera***,
• Teta naopak nemá ve svém sortimentu jediný výrobek s certifikací HCS.

Prodejny zdravé výživy jsou na tom se sortimentem výrobků od netestujících firem samozřejmě daleko lépe:
• Ječmínek - Jasön, Urtekram, Ecover***,
• Ludíkovi (Biofarm) - Urtekram, Ecover***, Weleda***,
• Pí centrum - Jasön, Urtekram, Ecover***, Sodasan***, Almacabio***, Lavera***, Weleda***, Alma Win***,
• Studánka - Urtekram, Weleda***, Lavera***, Sodasan***, Ecover***.

Prodejny bylin:
• Herba (Dolní náměstí) - Henna**,
• Herba (Denisova) - Cannaderm**,
• Heřmánek - Kawar*, Cannaderm**, Weleda***,
• Jančova a Zentrichova apatyka - žádný kosmetický výrobek s logem HCS.

* Kawar - anglicky slovy "Netestováno na zvířatech", logo stojícího králíčka - izraelský výrobce ovšem nemá HCS certifikaci.
** Henna a Cannaderm - čeští výrobci, netestující, zatím bez certifikace HCS.
*** Weleda, Lavera, Ecover, Sodasan, Almacabio, Alma Win - netestující zahraniční výrobci bez certifikace HCS.

Z našeho průzkumu vyplývá, že české prodejny (převážně drogerie, kam chodí nakupovat většina českých spotřebitelů) mají, co se etického aspektu jejich sortimentu týče, stále co dohánět.
Převážná většina (zahraničních) kosmetických výrobků na českém trhu je testována na zvířatech a špatně informovaní spotřebitelé si neuvědomují, že v obchodech vybírají „z regálů plných krutosti". Doufejme, že toto se vstupem HCS certifikace na český trh změní,
" řekla Barbora Božková z Hnutí DUHA Olomouc a dodala: "Při nákupu kosmetiky, toaletního zboží či čistících přípravků vybírejte produkty firem, které své výrobky na zvířatech netestují - jedině bojkotem testujících společností může uvědomělý spotřebitel pomoci tyto „středověké praktiky" změnit.
Nemá-li vaše prodejna v sortimentu výrobky netestované na zvířatech, zeptejte se, proč tomu tak je."