Víme, jak na potok hrůzy, vrátíme jej do přírody

Vloženo: 18.6.2012, Typ: Z tisku, Zdroj: Mladá fronta DNES - Olomoucký kraj, Vydáno: 18.6.2012

Mladá fronta DNES - Olomoucký krajVojtovický potok

BERNARTICE Z auta, které před třemi lety při povodni spláchla voda do rozbouřeného Vojtovického potoka v Bernarticích na Jesenicku, zbyly jen plechové trosky. Právě Vojtovický potok byl nejničivějším tokem při tehdejších povodních. Ničil vše, co mu stálo v cestě.

Jak množství vody v regulovaném korytě příště při povodních zmenšit a vodu zpomalit, aby škody nebyly tak devastující? Jednu z odpovědí dává Hnutí Duha, které připravilo návrh obnovy celého povodí Vojtovického potoka. Zjednodušeně řečeno připomíná návrat k přírodě.
"Ve studii jsme navrhli přes sto padesát různých úprav v odhadované hodnotě dvě stě milionů korun. Bude záležet na tom, zda ze strany obcí či majitelů bude zájem o to, aby se uvedly v život," vysvětlila odbornice na říční systémy Jarmila Měkotová. Počítačový model podle ní ukázal, že navržené úpravy by v roce 2009 dokázaly zadržet v krajině třetinu z celkového množství vody, která odtekla do Vojtovického potoka a devastovala hlavně Vlčice a Bernartice.

"Kdyby ta voda zůstala v přírodě, škody by byly mnohem menší," uznal starosta Bernartic Mojmír Michálek. On sám studii oceňuje. "Zatím není možné říct, do jaké míry ji využijeme. Bude samozřejmě hodně záležet na dotačních možnostech," řekl Michálek.
Studie počítá už s úpravami v lesích u prameniště potoků v Rychlebských horách. "V pásmu patnácti metrů od břehu by měly růst stromy, které jsou do stálého vlhka mnohem vhodnější než smrky. Například olše," popsala Měkotová. V nižších oblastech se kvůli melioracím dostaly drobné toky do potrubí, ze kterých je odborníci chtějí dostat na povrch, aby voda znovu našla svou přirozenou cestu. Mnohde napřímeným potokům chce dá studie možnost znovu meandrovat. Voda tak poteče do Vojtovického potoka i v době vydatných dešťů mnohem pomaleji.


Projekt počítá s drobnými přírodními nádržemi, které umožní rozliv vody v terénu a ta se nedostane do obydlených území. Vodu v terénu zbrzdí také kilometry mezí, které chtějí odborníci v povodí Vojtovického potoka založit. Zatím není jisté, jak se budou tvářit majitelé pozemků, kterých se navržené úpravy týkají. Zemědělec Jiří Bečička, který hospodaří v okolí Vlčic, proti výsadbě mezí není, ale nechce je udržovat zadarmo. "Umím si představit, že budu mít na pozemcích meze. Jenže i když na ně dostanu dotaci, potom už všechna práce zůstane na mně. Nikdo neřeší, že je potřeba je udržovat a že to bude stát spoustu peněz. Přitom to má sloužit velkému území. Pokud vše nebude dořešené včetně náhrad, tak to odmítnu," sdělil Bečička.

---

24 obcí na Jesenicku zasáhla v červnu 2009 velká voda. Mezi ty nejpostiženější patřily například Bernartice.

Studie revitalizace povodí Vojtovického potoka byla podpořena z Operačního programu životní prostředí a společností Člověk v tísni.