Začíná týden látkových plen

Méně odpadu pro naše děti. Týden opravdových plen v Olomouci už počtvrté.

Vloženo: 27.4.2010, Typ: Tisková zpráva, Zdroj: Hnutí DUHA Olomouc, Vydáno: 27.4.2010

Čtvrtý ročník osvětové kampaně za pleny šetrné jak k dítěti, tak i k životnímu prostředí, tzv. Týden opravdových plen (TOP), vypuknul v pondělí 26. dubna a potrvá čtyři dny, do 29. dubna na území celé České Republiky.

Ke kampani se stejně jako v minulých letech přidává Hnutí DUHA Olomouc, které organizuje výstavu moderních látkových plen, burzu plen „z druhé ruky" a také tématickou besedu s dětskou lékařkou. Cílem akce je přiblížit současným a budoucím rodičům látkové pleny a vyvrátit předsudky, které bývají s jejich používáním spojovány.

Využívání látkových plen dnes už neznamená neustálé namáčení, vyvařování či nekonečné žehlení, jak tomu bývalo v dřívějších dobách. Moderní látkové, tzv. kalhotkové pleny totiž tvarem připomínají pleny jednorázové pouze s tím rozdílem, že se po znečištění nevyhodí do odpadkového koše, ale vyperou a použijí znovu.

Tato přednost látkových plen má pozitivní vliv na životní prostředí, především výrazně minimalizuje množství odpadů - dítě, které vyrůstá v jednorázových plenách, „vyprodukuje" za své plenkové období až 1 tunu odpadu!

Moderní látkové pleny šetří také naši peněženku. Ačkoliv látková plena je pochopitelně dražší než plena jednorázová, její opakované používání počáteční investici brzy vrátí. A to i tehdy, připočítáme-li ceny za vodu a elektřinu potřebnou pro praní.

V neposlední řadě šetří používání látkových plen také suroviny, kterých je na výrobu jednorázových plen potřeba obrovské množství (dřevo a voda na buničinu, ropa na umělé hmoty, paliva na transport - cca 250 kg na jedno dítě).

Výstavu moderních látkových plen je možné v prostorách olomoucké ekoporadny navštívit od 26. do 29. 4 vždy od 13 do 17 hodin, kdy budou přítomny také maminky, které mají s používáním těchto plen bohaté zkušenosti a jsou tedy schopny odpovědět na nejrůznější otázky.

Ekoporadna rovněž nabízí pomoc těm, kterým už děti z plenek „vyrostly" a jejich látkové plenky by mohly posloužit jinde. Tito rodiče mohou během pondělí 26. dubna donést plenky do ekoporadny, kde budou po celou dobu probíhající výstavy nabízeny případným zájemcům o koupi. Bližší informace o organizaci „burzy látkovek" rodiče obdrží při odevzdání plen v ekoporadně.

Jako doprovodná akce proběhne v úterý 27. dubna od 14 hodin beseda na téma Zdravé pleny. Přednášet bude dětská lékařka MUDr. Kateřina Bouchalová.

Používání jednorázových plen velmi zatěžuje naše životní prostředí. Na jejich výrobu je třeba velké množství surovin - dřevo a voda na buničinu, ropa na umělé hmoty, doprava a jejich případné spalování zatěžují životní prostředí, odpad z plen je nerecyklovatelný, pleny se skládkují nebo pálí. Navíc se při používání jednorázových plen často stane, že plena „neudrží" všechno a je třeba převlékat celé dítě. U látkových plen k podobným nehodám dochází velmi zřídka. Používání látkových plen je proto po všech stránkách výhodnější než využívání jednorázových. Hnutí DUHA Olomouc chce proto přispět k osvětě v této oblasti," uvedla Hana Kovaříková z Hnutí DUHA Olomouc.