Hanácký farmářský trhy na Dolním náměstí v Olomouci

Logo HFT

Hanácký farmářský trh 

Hanácký farmářský trh se v Olomouci koná od dubna 2011. Organizátoři se snaží navázat na tradici pořádání trhů v centru města, Dolní náměstí jako místo konání proto bylo jasnou volbou. A zdá se, že zdařilou. Zejména v dopoledních hodinách se trhy těšily početné návštěvnosti. Sladké i slané delikatesy, pečivo, čerstvou zeleninu a ovoce, čerstvé sýry, teplé pokrmy z tvarůžků, medovinu, pivo Moritz nebo kysané Bystročické zelí zde mohli návštěvníci ochutnat a zakoupit každý pátek od 9 do 16 hodin, a to až do konce října. Součástí trhů bylo také občerstvení od místních výrobců. Nabídka produktů se měnila podle sezóny, úrody nebo nadojeného mléka.

Mimo pravidelné páteční trhy byly připraveny také výroční trhy s bohatým doprovodným programem, které se konaly vždy v sobotu. První výroční trh se uskutečnil 18. 6. a doprovázel Svátky města Olomouc. Další obohatily Dny evropského dědictví a proběhly 10. září. Poslední se uskutečnil 15. října.

Všechny tři výroční trhy mohli lidé navštívit na Dolním náměstí od 9 do 18 hodin. Jejich prodejní část (obdobnou jako na pravidelných trzích) doplnily rukodělné a řemeslné výrobky z rázovitých regionů, přednostně z Hané. Připravena byla také výstava dobových fotografií z trhů, které na náměstí probíhaly před desítkami let, i momentky ze současnosti.

Čím je Hanácký farmářský trh charakteristický?

Na trzích nemá místo běžné zboží z velkovýroby, naopak vítány jsou produkty s certifikací bio (produkt ekologického zemědělství) a certifikované regionální produkty (přednostně z oblasti Hané, není to však podmínkou).

Organizátoři

Hanácký farmářský trh organizují Markéta Záleská a neziskové organizace Hnutí DUHA Olomouc, Hnutí DUHA Valašsko, Nadační fond OKNO, Trojčlennost pro sociální organismus a Občanské sdružení krále Ječmínka. V loňském roce byl finančně zajištěný z prostředků Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí a částečně z projektu Přejděte na zelenou.


Více informací na www.olomouckytrh.cz. Fotografie z HFT si můžete prohlédnout zde.

Hanácký farmářský trh

 

Kromě Hanáckého farmářského trhu můžete čerstvé ovoce a zeleninu nakoupit na tradičním tržišti u Tržnice. Nejvíce místních prodejců zde prodává ve středu a v sobotu.

Máte-li zájem o biopotraviny, můžete se stát členy neformálního bioklubu a dostávat aktuální informace o nabídkách místních ekozemědělců.