Příprava Plánu oblasti povodí Moravy

Vzhledem k tomu, že předchozí desetiletí i staletí se na řeky a vodní toky pohlíželo jen jako na zdroje vody, popř. vodní cesty či rybářské revíry a ochrana znamenala ochranu před povodněmi, není divu, že současný stav vodních toků je neutěšený. Aby bylo možné tento stav změnit ve větším měřítku (na úrovni celých povodí), je nezbytné podniknout několik kroků.

Náplavy

Zaprvé: prozkoumat a popsat současný stav vodních toků (potažmo vodních útvarů) z hlediska morfologického a chemického stavu, rizika povodní a environmentálního stavu.

Špatný příklad

Zadruhé: definovat požadavky, které na vodní zdroje a toky klade jejich využívání lidmi (ochrana před povodněmi) a popsat ohrožení, které je lidmi způsobeno (a jež často jejich využití omezuje; např. znečištění dusičnany).

Z čištění Moravy pod Litovlí; Akce PET; foto: Michal Krejčí

Z čištění Moravy pod Litovlí; Akce PET; foto: Michal Krejčí

Zatřetí: navrhnout a hlavně realizovat opatření, která povedou k nápravě stavu a k udržitelnému využívání vodních zdrojů (obnovení a zachování environmentální kvality vod a říční krajiny, ochrana lidských výtvorů před velkými průtoky, ale také neomezování využití vody pro potřeby lidí).

Ochrana vod jako biotopu a nezbytného prvku v krajině (hledisko environmentální), ochrana před vodou a povodněmi (hledisko bezpečnostní) a ochrana vody jako zdroje (hledisko materiálové − voda je zcela nenahraditelná surovina jak pro potřeby lidí, tak pro potřeby zemědělství či průmyslu) jsou okruhy úzce spjaté a neoddělitelné. Je nezbytné všem okruhům věnovat stejnou pozornost a péči.

Dobrý příklad

Předmětem plánování v oblasti vod je právě popis problémů a ohrožení vod a zejména jejich náprava − a to aplikací konkrétních opatření a úprav hospodaření s vodou, jež shrnují a do praxe zavádějí strategické plánovací dokumenty v oblasti vod. Tyto dokumenty vznikly (a stále vznikají) na řadě úrovní. Z pohledu České republiky je na nejvyšší úrovni tzv. Směrnice o vodách, kterou jsme přijali jako členský stát EU a která je součástí zákona o vodách (zákon 254/2001 Sb.). Jím se řídí i postup plánování v oblasti vod na národní úrovni. Dosud vznikl Plán hlavních povodí ČR (PHP) a jsou připravovány Plány oblastí povodí (POP).

Plán hlavních povodí

Platí pro celé území státu a rozděluje jej na 3 tzv. hlavní povodí (Labe, Moravy a Odry). Jeho původní verze obsahovala kontroverzní seznam více než 200 lokalit potenciálně vhodných pro výstavbu přehrad, které měly být hájeny pro tento účel (stavební uzávěrou). Proti tomu se však vzedmula vlna odporu jak mezi laiky, tak mezi odborníky a ekologickými aktivisty (viz např. projekt Hnutí DUHA Olomouc Přehrady: Byly, jsou a budou?). Platná verze PHP schválená v roce 2007 tento seznam neobsahuje, objevují se však snahy učinit seznam lokalit závazným v jiných dokumentech (např. nařízením vlády apod.). PHP stanovuje základní principy a opatření, která musí být učiněna pro udržitelné využívání vod a stabilizaci vodního režimu krajiny, a vymezuje prioritní oblasti, kde musí být komplexně řešena protipovodňová ochrana formou přírodě blízkých opatření (na Moravě se to týká např. povodí Bečvy a horní Opavy − zde má být navrženo řešení protipovodňové ochrany bez nádrže Nové Heřmínovy). PHP má platnost 6 let, po uplynutí této doby bude zhodnoceno naplnění cílů a stanoven další postup, jež bude obsahem dalšího PHP. Přípravu má v kompetenci Ministerstvo zemědělství. Schválenou verzi PHP najdete zde.

Rozdělení území ČR podle hlavních povodí

PHPMapka Popisek: Rozdělení území ČR podle hlavních povodí

Plány oblastí povodí

Vychází z PHP, hlavní povodí jsou zde dělena na menší části. Připravují je příslušné podniky Povodí ve spolupráci s kraji (které je rovněž budou schvalovat). Přípravné práce probíhají už několik let; plány musí být vypracovány a schváleny do konce roku 2009, poté budou každých 6 let aktualizovány. Téměř celé území Moravy pokryjí tři POP: Moravy a Dyje (připravuje Povodí Moravy) a POP Odry (připravuje Povodí Odry).

Principům, které by měly být respektovány při přípravě POP a při péči o vodu a krajinu, se věnuje Infolist Hnutí DUHA Olomouc Krajinu k životu nebo další řeky betonu? (ke stažení; v tištěné podobě v Ekoporadně Hnutí DUHA).

Plány oblastí povodí Moravy a Dyje

Příprava všech POP probíhá v několika krocích. Během každého z nich vznikne dokument, který lze připomínkovat v lhůtě 6 měsíců (buď jako organizace nebo občan). Hnutí DUHA Olomouc (ve spolupráci s Unií pro řeku Moravu) se zapojuje do přípravy POP Moravy a Dyje. Pracujeme na tom, abychom se mohli zapojit přímo do přípravných prací a dokumenty vznikaly na základě dialogu a spolupráce s Povodím Moravy a nedocházelo ke zbytečným konfliktům a zdržování prací.

Přesný přehled provedených prací a výstupů najdete na stránkách Povodí Moravy (www.pmo.cz; sekce Plánování v oblasti vod). Dále zde najdete dokumenty, které vznikly, a připomínky k nim ze strany HDO.

Vymezení oblastí povodí Moravy a Dyje

Vymezení oblastí povodí Moravy a Dyje

Hlavním podkladem při přípravě POP je Přehled významných vodohospodářských problémů v jednotlivých regionech − pro oblast Povodí Moravy a Dyje (jde o verze po zapracování připomínek veřejnosti). Po zveřejnění bylo možné tyto dokumenty po dobu šesti měsíců připomínkovat − připomínky Hnutí DUHA Olomouc a Unie pro řeku Moravu k původní verzi.

Ke dni 1. 7. 2008 byl zveřejněn návrh POP Moravy a Dyje. Stručný souhrn pro povodí Moravy a pro povodí Dyje.

Kompletní verze najdete na stránkách Povodí Moravy (www.pmo.cz, sekce Plánování v oblasti vod) nebo na stránkách Ministerstva zemědělství (www.mze.cz, vodní hospodářství − Plánování v oblasti vod; zde najdete POP pro všechna povodí v ČR).