Studie proveditelnosti revitalizačních opatření v povodí Vojtovického potoka

Hnutí DUHA Olomouc podalo na začátku roku úspěšnou žádost o podporu z Operačního programu životní prostředí. Díky této podpoře bude zpracovatel výše uvedené studie ČSOP Castor zpracovávat podrobnou vodohospodářskou a krajinně-ekologickou analýzu povodí Vojtovického potoka v Javornickém výběžku. Povodí tohoto nevelkého toku bylo v minulosti silně odlesněno a odpřírodněno - a výsledkem jsou opakované bleskové povodně provázené ztrátami na životech a majetku. Z toho důvodu zde vznikne studie proveditelnosti komplexní revitalizace tohoto povodí, která bude zároveň projednána s obcemi a majiteli pozemků. Po skončení realizace projektu by tedy měla být uvedena v život a sloužit jako základní koncepční dokument, podle kterého se uskuteční nejrůznější opatření v krajině. Pokud bude realizace úspěšná, může toto povodí sloužit jako vzor a příklad dobré praxe pro obdobně postižená území. Význam projektu ocenila i organizace Člověk v tísni, která poskytla spolufinancování ve výši 10 % celkových nákladů.

 

Cíl a účel


Vytvoření předpokladů pro systémovou revitalizaci povodí Vojtkovického potoka.  Cílem studie je za pomoci expertů  na říční a krajinnou ekologii a fluviální morfologii a projektantů navrhnout revitalizaci vodních toků a mokřadů na vhodných místech v katastrech obcí Bernartice, Buková, Dolní les, Nové Vilémovice, Petrovice, Skorošice, Tomíkovice, Vojtovice. Návrh opatření bude věřejně projednán a realizovatelná opatření dále rozpracována  krajinnými inženýry a projektanty ve vodohospodářství. Podkladem pro návrh bude projednání s vlastníky a dalšími zájmovými skupinami (obce, zemědělci, lesníci, myslivci, rybáři, Zemědělská a vodohospodářská správa, Povodí Odry) tak, aby na základě výsledků studie proveditelnosti mohlo návazně dojít k realizaci revitalizačních akcí v povodí Vojtovického potoka.

Lokalizace

Povodí Vojtovického potoka leží v Javornickém výběžku v severní části Olomouckého kraje v katastrech obcí Buková, Dolní les, Bernartice, Nové Vilémovice, Tomíkovice, Skorošice, Vlčice, Vojtovice a Petrovice.


Chráněná území v povodí Vojtovického potoka
Povodí Vojtovického potoka nepatrně zasahuje do Ptačí oblasti CZ0710183 - Rychlebské hory - Račí údolí. Jde o malou plochu (20 ha) v povodí Červeného potoka. V této části povodí nepředpokládáme návrh změn využití území. Některé hodnotné části povodí Račího potoka však poslouží jak referenční lokality, zejména pro lesní část povodí Vojtovického potoka. Povodím Vojtovického potoka rovněž prochází lokální, regionální a nadregionální biokoridory s biocentry. Tato skutečnost bude při návrhu opatření zohledněna a dojde k návrhům doplnění intereakčních prvků. Niva Vojtovického potoka a jeho přítoků jsou ze zákona významných krajinným prvkem.

Situace v povodí:

Značná část povodí Vojtovického potoka je odvodněná a vodní toky zde zpravidla nedosahují dobrého ekologického stavu. Zemědělská půda vykazuje velkou míru zornění. Prameniště jsou degradovaná, chybí mokřady a místa pro rozliv vody, což se projevuje snížením druhové i krajinné diverzity území. Funkce říční krajiny jsou zde výrazně oslabeny. To návazně způsobuje i zhoršenou retenci vody v území, erozi, odnos půdy a znečišťování vody.  Povodí bylo v roce 2009 postiženo bleskovými povodněmi a zemřeli tu dva lidé. Nejvíce postižena byla obec Bernartice, ačkoliv velmi problémové části povodí se nachází i v dalších katastrech. Úseky vodních toků s přírodě blízkou hydromorfologií a se zachovalými nivními společenstvy jsou v této oblasti vzácné a v rámci projektu dojde k jejich zmapování a navržení managementových pravidel v péči o ně. V povodí Vojtovického potoka se nacházejí četná místa (hot spots) mimořádně vhodná k realizaci liniových revitalizačních opatření a obnově mokřadů. Je třeba tato opatření navrhnout a  následně dosáhnout   souhlasu všech důležitých subjektů, které mají právo se k nim vyjádřit.

Předmět díla a výstupy studie:

Postup prací:
1)    Zmapování aktuálního stavu vodních toků v povodí včetně jejich pramenišť a včetně lesní části povodí.
2)    Srovnání aktuálního stavu toků s refernčním stavem dle metodiky Rámcové směrnice o vodách, vyhodnocení morfologie vodních toků a definice cílového stavu toků.
3)    Zjištění pozemkových nároků na revitalizace, posouzení vlivu revitalizací na hydrologii předmětných lokalit, analýza majetkoprávních poměrů.
4)    Předjednání opatření s klíčovými zájmovými skupnami (státní správa, samosprávy, Lesy ČR, Zemědělská a vodohospodářská správa, zemědělská družstva).
5)    Vypracování rámcového návrhu revitalizačních opatření (popisuje přesnou podobu opatření a cílový stav toků s ohledem na výsledky předchozích prací), mapa a vysvětlující text.
6)    Projednání návrhu s vlastníky pozemků (určeni na základě analýzy majetkových poměrů).
7)    Úprava původního návrhu na základě proběhlých jednání a vytvoření finálního návrhu opatření předběžně schváleného všemi klíčovými zájmovými skupinami
8)    Vytvoření studie navrhující realizovatelná opatření předjednaná k možnému zpracování formou realizačního projektu (hlavní výstup projektu).
9)    Představení studie na veřejném projednání v obci Bernartice, prezentace hlavních opatření v lokálních periodicích, vydání studie formou brožury.

 

Projekt je spolufinancován z prostředků Operačního programu životní prostředí ve výši 1 135 000 Kč.