Zkapacitnění koryta řeky Moravy v Olomouci

Po katastrofální povodni v roce 1997 započala intenzivní diskuse o možnostech protipovodňové ochrany v Olomouci. Bylo rozhodnuto vydat se cestou navýšení průtočné kapacity koryta toku přímo ve městě. Ve hře byla i varianta obrovského obtokového kanálu kolem města, který by byl trvale protékán a v době velkých průtoků by fungoval jako odlehčovací koryto. Tento kanál měl být součástí stále ještě projednávaného a v plánech vedeného kanálu Dunaj − Odra − Labe. Naštěstí tento megalomanský a velmi drahý projekt umělého kanálu kolem celého města neprošel.

Při přípravě územního plánu města bylo zvažováno několik variant zkapacitnění koryta s rozdílnými maximálními průtočnými kapacitami (tj. množství vody, které může bezpečně korytem v jednom okamžiku protékat). Přednost dostala varianta zkapacitnění na průtok 650 m3 za sekundu a to přesto, že maximální průtok v roce 1997 je odhadován na více než 780 m3. Je pravda, že povodeň v roce 1997 byla extrémní a její brzké opakování není příliš pravděpodobné (což se může změnit s postupující změnou klimatu, která způsobí četnější výskyt extrémních stavů − jak povodní, tak sucha). Nicméně existuje odborná studie, která dokazuje, že možnost dostatečného zkapacitnění − návrh je na 810 m3 za sekundu − je reálná a realizovatelná. Studii zpracovala skupina odborníků z Unie pro řeku Moravu a přečíst si ji můžete zde.

Bohužel závěry této studie nebyly při přípravě územního plánu zohledněny a zkapacitnění je prováděno na úroveň nižší, často pak ještě velmi technickým způsobem, který sice plní funkci ochrany před povodněmi, ale zcela potlačuje další funkce, které řeka má: Je biotopem pro celou řadu organismů (včetně zvláště chráněných druhů − mníka jednovousého, střevle potoční a raka říčního − ten byl v posledních letech úspěšně vysazen) a je důležitým koridorem pro organismy migrující. Spolu s nivou (ke které je třeba přistupovat jako k nedílné součásti řeky) tvoří, přesněji mohla by tvořit, zelenou páteř města. Poskytuje rekreační a sportovní zázemí pro obyvatele a návštěvníky.

Úpravy toku by měly stejnou měrou zohlednit tři funkce:

a) Zajištění protipovodňové ochrany města Olomouce (tj. vlastní zkapacitnění koryta)

Na tuto část úprav je kladen největší důraz − často na úkor funkcí ostatních. Nicméně je možné všechny funkce a požadavky skloubit ve funkční celek − bohužel u nás tento přístup není dosud běžný a poněkud chybí politická vůle k jeho prosazení. Problematické je i zkapacitnění na průtok 650 m3 za sekundu, když bez výrazných demoličních zásahů by bylo možné provést zvýšení průtočnosti na plných 810 m3.

b) Revitalizace řeky Moravy na území města (tj. dílčí zpřírodnění řeky)

Vzhledem k tomu, že úprava koryta proběhne postupně na celé délce toku v Olomouci, představuje tato akce jedinečnou příležitost přeměnit Moravu z − ve značné části betonového − kanálu se stejným sklonem a hloubkou po celé délce na živou řeku, a to v podmínkách omezených zástavbou. Toho lze dosáhnout cíleným rozrůzněním hloubky toku a rozčleněním břehové linie. Na řadě míst je možné vytvořit hlubší tůně s pomalu tekoucí vodou nebo naopak mělké, peřejnaté úseky. Toho je možné dosáhnout zachováním stávajících náplavů, šetrným vyhloubením tůní ve vhodných místech, popř. vytvořením ostrova − viz studie Unie pro řeku Moravu.

c) Zapojení řeky do struktury města a využití poříční zóny pro obyvatele

Morava protéká celým městem a má obrovský potenciál − v návaznosti na Mlýnský potok, Bystřici a přilehlé plochy zeleně může tvořit zelenou páteř města a rekreační prostor pro obyvatele s příjemným klimatem, které vytváří řeka a vegetace. Důležitou podmínkou plnění této funkce je zpřístupnění řeky − tak, aby bylo možné sejít přímo k ní, nikoliv pouze se procházet po vysokých hrázích, daleko od vody. K tomu je potřeba komplexní revitalizace řeky spolu s nivou − řeku by zpřístupnily pozvolné břehy s rozvolněnou zelení a cestami pro pěší.

Zpřístupnění poříční zóny... foto: Michal Krejčí

Zpřístupnění poříční zóny... foto: Michal Krejčí

Stavební práce jsou rozčleněny do několika etap a postupně bude upraveno celé koryto Moravy na katastrálním území Olomouce. První etapa (úsek u teplárny a obtokový kanál) je již hotová − výsledek technokratických úprav můžete vidět sami. Další úseky se chystají: jde o část toku od ústí obtokového kanálu po železniční most trati na Nezamyslice a úsek od mostu u Bristolu po obtokový kanál. Další části řeky budou řešeny v delším časovém horizontu − po dokončení výše zmíněných etap. Projekt připravuje firma Pöyry Environment a práce financuje město Olomouc a Povodí Moravy s.p.

Naším cílem je živá řeka, která tvoří jádro města a funguje jako biotop i rekreační zóna. Zapojujeme se proto do dílčích správních řízení, která probíhají v rámci příprav stavby, a prosazujeme úpravy takového rázu, které přispějí k zpřírodnění řeky. Dílčí vyjádření a tiskové zprávy najdete v aktualitách.

Potřebujeme i Vaši podporu: Ve městě se chystají − a postupně probíhají − takto rozsáhlé stavební práce, které ovlivní životy prakticky všech obyvatel. Nejen v době samotné realizace, ale zejména po ní − jednak mírou ochrany před povodněmi a jednak stavem řeky po dokončení. Je chybou, že magistrát velmi málo komunikuje s veřejností a o projektu téměř nikdo neví. Naším cílem je tedy i rozpoutat veřejnou diskusi nad projektem. Dotazujte se magistrátu a žádejte vetší otevřenost, účastněte se veřejných projednání, ptejte se a žádejte vysvětlení. Pokud Vás tato problematika zajímá, obraťte se na Hnutí DUHA Olomouc (olomouc@hnutiduha.cz).