Progresivní řešení odpadového hospodářství v obcích našeho regionu

Hnutí DUHA Olomouc od roku 2011 navazuje intenzivní spolupráci s obcemi převážně v Olomouckém kraji. Společně hledáme nejschůdnější cesty ke zlepšení odpadového hospodářství, zvýšení podílu tříděných a recyklovaných složek odpadu a snížení celkového množství produkovaného komunálního odpadu. Navazujeme tak na dříve realizované a úspěšné projekty, které přinesly obcím moderní a úspěšná řešení: pytlový sběr odpadů, kompostování, slevy a bonusy pro nejlépe třídící domácnosti atd.V současnosti spolupracujeme s obcemi Ostopovice, Mořice, Křtiny, Dubicko a městem Šternberk.

Více k aktivitám najdete na www.hnutiduha.cz/obce

 

Důvody a cíle projektu

V roce 2003 vláda schválila progresivní Plán odpadového hospodářství ČR, který podporuje rozvoj recyklace a ukládá obcím jako producentům komunálního odpadu řadu povinností. Mezi nejdůležitější patří snížení skládkování biologicky rozložitelných – kompostovatelných odpadů (nejvýznamnější složka komunálního odpadu – tvoří cca 50% komunálního odpadu) a zvýšení materiálového využití komunálního odpadu. Zatímco množství kompostovatelných odpadů na skládkách má klesnout do roku 2020 na 35 % množství ukládaného na skládky v roce 1995, míra materiálového využití (recyklace a kompostování) komunálních odpadů má vzrůst na 50 % v roce 2010.

V roce 2007 bylo však v ČR materiálově využito pouhých  20 % celkového množství komunálních odpadů. Jak ukazuje průměrná míra materiálového využití odpadů v ČR nejsou na tom obce s recyklací vůbec dobře. Pouze některá města – jako Hradec Králové nebo Jablonec nad Nisou – překračují 30% hranici materiálového využití odpadů. Přitom města a obce v Rakousku, Německu, Nizozemsku, ale i na Slovensku, často překračují 50% hranici. Odpadové hospodářství městem nebo obcí řízených institucí by mělo svým přístupem vzorem pro jiné organizace a především samotné občany. Nutnost vyjít s omezeným množstvím prostředků, je nejčastější argument proti zavádění systémů environmentálního řízení v odpadovém hospodářství veřejné správy.  Na příkladu odpadového hospodářství však lze ukázat, že existují ekologická řešení, která lze z úspěchem realizovat, aniž by to znamenalo navyšování rozpočtu měst a obcí.
Hnutí DUHA vytvořilo síť 40 měst a obcí, která projevují zájem o spolupráci na zvyšování míry materiálového využití komunálních odpadů, nebo s podobnými projekty již začaly. Pro pět obcí (Dubicko u Zábřehu na Moravě a Ostopovice na Brněnsku, Němčice na Hané a Mořice na Prostějovsku) zpracovalo Hnutí DUHA koncepce odpadového hospodářství. Tyto obce jsou již připraveny realizovat účinná opatření na poli odpadového hospodářství. K tomu, aby však nezůstala opatření na papíře, je třeba je realizovat konkrétní opatření do praxe. Teprve výsledky v těchto obcích mohou sloužit jak vzor pro ostatní obce a města.

Cílem projektu je vytvořit v České republice modelové vzory obcí realizující úspěšně progresivní opatření v odpadovém hospodářství včetně modelového provozu městského a obecního úřadu.

Projekt je spolufinancován z prostředků Státního fondu životního prostředí ve výši 1 158 320 Kč.