Jak se změní Olomouc?

Přestože do návrhu nového územního plánu architekti zapracovali některé z námitek a připomínek Olomoučanů, zůstává v něm řada slabých míst. Hnutí DUHA Olomouc vybralo ty nejpodstatnější z nich a pro přehlednost je umístilo do interaktivní internetové mapy.mapa Olomouce

Na první pohled je tak patrné, nakolik se má město v budoucnu rozrůst, kolik zemědělské půdy bude zastavěno, kolik zeleně se pokácí či kudy povedou některé z nových silnic nebo tramvajových tratí.

Uživatelé si v mapě mohou určit, které kategorie ploch a linií se na ní mají zobrazit. Ke každé lokalitě jsou uvedeny bližší informace. Zveřejněny jsou i fotografie některých míst, aby je lidé mohli lépe identifikovat. Pro lepší orientaci je možné také překlikávat mezi mapou klasickou a leteckou.

Interaktivní mapa zobrazuje především nové obytné a průmyslové plochy, v nejbližších dnech budou vyznačeny také brownfields – tedy prázdné, nevyužívané budovy ve městě, které by mohly být zrekonstruovány a znovu využity, ať už pro bydlení či průmysl. To by výrazně snížilo potřebu nově zabírat zemědělskou půdu. Právě zábor často kvalitní zemědělské půdy je totiž jeden z hlavních problémů návrhu územního plánu.

Mapa také mimo jiné ukazuje, jak se podařilo připomínkováním konceptu územního plánu změnit využití některých ploch k lepšímu. Příkladem je hřiště v Hodolanech, na kterém měly původně vyrůst domy. Díky vlně nevole místních se však nakonec v návrhu na této ploše počítá se zachováním prostoru pro hřiště.

Radka Spurná z Hnutí DUHA řekla: „Mapová aplikace k návrhu územního plánu, která je umístěna na stránkách města, má řadu funkcí a člověk se z ní dozví dost informací, její nevýhodou je však nepřehlednost. My jsme z návrhu územního plánu vytáhly pouze ty body, které považujeme za zásadní. Návštěvníkům stránek tak bude na první pohled zřejmé, jakým směrem se vývoj města ubírá. Plochy a linie Logo VIAjsme navíc zasadili do klasické internetové mapy, ve které se člověk zorientuje snáze než v mapové aplikaci magistrátu. Ta totiž neobsahuje například názvy ulic.“

Vznik mapy byl finančně podpořen Nadací VIA prostřednictvím Fondu místních iniciativ.

 

Kontakt:

Bc. et Bc. Radka Spurná 734 534 535, radka.spurna@hnutiduha.cz