Firma GEMO usiluje o zrušení biokoridoru

Vloženo: 2.4.2008, Typ: Tisková zpráva, Zdroj: Tisková zpráva Hntutí DUHA Ololmouc, Vydáno: 2.4.2008

V těchto dnech Hnutí DUHA Olomouc podává připomínky k návrhu zadání změny územního plánu sídelního útvaru Olomouc. Soubor těchto změn má pořadové číslo XIX. Ekologická organizace se vyjádřila především k navrhovanému zrušení biokoridoru u budovaného aquaparku a nově navrhovaným komerčním plochám v sousedství Olomouc City [1].

Hnutí DUHA zásadně nesouhlasí s navrhovaným zrušením biokoridoru [2], který je umístěn za budovaným aquaparkem. Biokoridor byl do tohoto území přemístěn před cca 7 lety kvůli rozšiřování komerčních ploch do lokality Pod Vlachovým. Původně byl biokoridor situován podél vodního toku Nemilanka.

Vlastník pozemku, firma GEMO, odůvodňuje svou žádost o zrušení biokoridoru takto: „Současné umístění biokoridoru významným způsobem zasahuje do práva navrhovatele, především do práva na řádné užívání majetku v jejich vlastnictví, které je nezcizitelným právem zaručeným zákony a Ústavou ČR..." [3]

Hnutí DUHA Olomouc poukazuje na to, že podle zákona o ochraně přírody je ochrana územního systému ekologické stability povinností všech vlastníků a uživatelů pozemků a jeho vytváření je veřejným zájmem, na kterém se podílejí vlastníci pozemků, obce i stát [4]. Podle názoru Hnutí DUHA nelze proto biokoridor jen tak zrušit, když se vlastníkovi pozemku znelíbí. Gemo navíc od počátku vědělo, že biokoridor bude kvůli jeho aktivitám Pod Vlachovým do této lokality přesunut. Jde o typ salámové metody - biokoridor je kvůli rozvoji komerční zóny odsunován tak dlouho, až už jej není kam posunout, a proto je žádáno o jeho zrušení.

Dominika Kovaříková z Hnutí DUHA Olomouc řekla:
„Je znepokojující sledovat počínání firmy GEMO, která své obchodní zájmy staví nad ostatní veřejné zájmy - například nad zájem na ochraně přírody. Biokoridor byl kvůli stavebním aktivitám firmy GEMO už jednou přesunut, teď to zase nestačí a měl by být zrušen úplně. Jsme skutečně zvědaví, jestli v tomto případě zvítězí zákon, který stojí na straně biokoridoru, nebo soukromý zájem jedné stavební firmy," řekla Dominika Kovaříková z Hnutí DUHA Olomouc.

Hnutí DUHA dále nesouhlasí s dalším rozšiřováním obchodních zón v okrajových částech města, které v budoucnu umožňují neřízenou výstavbu super- a hyperkamrketů. Město Olomouc má přitom problém se svým historickým centrem, které se postupně vylidňuje a mění se jeho podoba. Zkušenosti ze západní Evropy, na které Hnutí DUHA dlouhodobě poukazuje, říkají, že vylidňování center souvisí s výstavbou obchodních zón na okraji města. [5] To je případ už i Olomouce: do obchodních zón na periferii se z centra města stěhují kvalitní obchody, které v pak centru nahrazuje levný nekvalitní textil nebo obchody typu „vše za 25" nebo „bankrot".

Komerční plochy, které umožňují umisťování dalších super a hypermarketů přitom město rozšiřuje bez jakékoli koncepce a studie dopadů na strukturu Olomouce. Před pěti lety zastupitelé odmítli petici podepsanou třemi tisíci Olomoučany, která podobnou studii požadovala," připomněla Dominika Kovaříková.


Poznámky:

[1] Celý text připomínek Hnutí DUHA Olomouc je dostupný na olomouc.hnutiduha.cz/ - Aktuální zprávy

[2] Biokoridor je lineární úsek krajiny, který umožňuje migraci organismů mezi jednotlivými biocentry. S nimi dohromady tvoří územní systém ekologické stability krajiny (ÚSES).

[3] str. 20 důvodové zprávy k bodu 12 programu jednání ZMO dne 17. 10. 2007 - viz https://www.olomouc.eu/phprs/view.php?cisloclanku=2007092702.

[4] Viz § 4 odst. 1 zák.č. 114/1992 Sb.

[5] Sborník „O Hypermarketech veřejně" (Kolektiv autorů, Nesehnutí, Brno, 2002). K dispozici v Ekoporadně Hnutí DUHA Olomouc.