Plánovaná průmyslová zóna v Zubří nebude

Vloženo: 15.2.2016, Typ: Jiné, Vydáno: 15.2.2016

Krajský úřad Zlínského kraje vyhověl letos v lednu již třetímu odvolání Hnutí DUHA Olomouc proti rozhodnutí stavebního úřadu Rožnova pod Radhoštěm, který chtěl povolit výstavbu inženýrských sítí pro plánovanou průmyslovou zónu v nivě Rožnovské Bečvy v Zubří. Tentokrát verdikt krajského úřadu znamená konec developerského záměru, protože již vstoupil v platnost nový územní plán města Zubří, který s výstavbou průmyslové zóny nepočítá.

Záměr připomínkujeme a poukazujeme na kolizi se zájmy ochrany přírody již od roku 2011, kdy probíhalo posuzování vlivu stavby na životní prostředí. Za problematické považujeme především skutečnost, že by se průmyslová zóna nacházela v záplavové oblasti, což se ukázalo při povodni v roce 1997, kdy bylo místo zaplaveno vodou. Výstavbou průmyslové zóny by se ještě více zhoršila schopnost krajiny povodňovou vlnu zachytit a mělo by to negativní vliv na dolní části toku při případné další povodni. Další problematickou kapitolou pak je kolize plánované průmyslové zóny s migračním koridorem velkých šelem, pro které byla v Beskydech vyhlášena evropsky významná lokalita. Podle mapování se v Beskydech a Javorníkách vyskytuje zhruba 10 dospělých rysů, kteří se zde rozmnožují. Jejich budoucnost zde však závisí na stavu krajiny v podhůří – zda bude propojena sítí migračních koridorů, aby se jednotlivé horské celky nestaly izolovanými ostrovy.

Od roku 2012 se účastníme správních řízení o umístění inženýrských sítí pro plánovanou průmyslovou zónu. Opakovaně jsme se odvolávali proti územnímu rozhodnutí stavebního úřadu v Rožnově pod Radhoštěm. Krajský úřad Zlínského kraje v minulosti již dvakrát vyhověl našemu odvolání a nezákonné rozhodnutí vrátil k novému projednání. V pořadí třetí rozhodnutí Krajského úřadu Zlínského kraje, které územní rozhodnutí zrušilo, se stalo pro průmyslovou zónu osudným. Ač se Krajský úřad tentokrát vůbec nezabýval obsahem našich námitek z pohledu ochrany migračního koridoru a záplavové zóny, nezbylo nic jiného než konstatovat, že výstavba není v souladu s vydaným územním plánem, a rozhodnutí zrušit. Město Zubří totiž mezitím po devatenácti letech schválilo nový územní plán a nahradilo jím ten starý z roku 1996. Zásadní změnou bylo, že nový územní plán neobsahuje plochy průmyslové zóny. Minimálně do doby, než  by došlo ke změně územního plánu, je tato část Rožnovské Bečvy před developerskými projekty uchráněna.

Navrhujeme zlepšit péči o rožnovskou nivu, kde stále existuje riziko povodní. Současné zemědělské využití s porosty kukuřice není pro zadržování vody v krajině ideální. Vhodným nástrojem pro posílení ekologických funkcí krajiny je například Operační program životní prostředí. Ve spolupráci s městem Jablunkov jsme realizovali výsadbu asi 1 ha stromů v Jablunkově. Pokud by se město Zubří rozhodlo pozemky odkoupit, mohla by podobná výsadba proběhnout i zde, čímž by se zmírnily ničivé účinky povodní a umožnila se lepší možnost migrace velkých šelem.

 Péče o nově vysazené stromy v Jablunkově

VÁCLAV MACH, MIROSLAV KUTAL