Úklid odpadků v lese

Uklízení lesa od odpadků je aktivita, které se okrajově věnujeme téměř na každé akci v lese – není přece problém vzít si pytel na odpadky a všechen nepořádek, na který v lese narazíme, do něj hodit a vzít s sebou. Smyslem ekologického hnutí ale není uklízet odpadky po druhých, ale uvědomování si širších souvislostí pobývání člověka na Zemi...

Čím je pro tebe vůbec les? Smetištěm?

Čím je pro tebe vůbec les?

O jednom podzimním víkendu uspořádala olomoucká místní skupina Hnutí DUHA netradiční happening. V lesích na Svatém Kopečku se v sobotu ráno sešli tři dobrovolníci, kteří se rozhodli udělat něco se současným stavem lesa – tentokrát nenaráželi na druhově nepůvodní a stejnověké smrkové monokultury ani na vysoké stavy zvěře. Byli znechuceni množstvím odpadků, které se tu válí, a nevšímavostí lidí, kteří je lhostejně míjí.

Pouhá hodina stačila, aby nakupili slušné množství haraburdí, které roztřídili a vystavili lidem na oči tam, kde je našli. Poblíž turistického rozcestníku, kam na oblíbené túry vycházejí každý víkend stovky turistů, umístili nad hromady odpadu do očí bijící poselství: „Byli jsme tři. A tohle jsme nasbírali za 60 minut. Čím je pro tebe vůbec tento les?“ Zkrátka, účelem akce nebylo vysbírat z lesa všechny odpadky, ale upozornit na ně všechny, kdo do lesa chodí a zjevně si jich nevšímají nebo je berou jako samozřejmost. Nepovažujeme totiž za významný rozdíl, pokud si člověk z lesa dělá smetiště vědomě nebo jen chodí kolem něj, čímž ho de facto toleruje.

Hnutí DUHA zde neumístilo žádnou další výzvu, aby lidé aspoň takto nakupené hromady smetí odnesli. Bylo na každém, jak zareaguje. Nicméně po víkendu zůstaly odpadky netknuté. Během týdne pak museli aktivisté po nájezdech vandalů nápis spravovat, nakonec se po týdnu rozhodli celou „výstavku“ ukončit. Překvapením bylo, že nakonec aspoň jedna část odpadků, označená jako „směsný odpad“, zmizela.

Akce vzbudila i značný zájem u médií a hodnotíme ji jako úspěšnou i přesto, že jsme odpadky z větší části odnesli stejně sami. Na problém jsme upozornili a snad se procházející výletníci aspoň zamysleli. Byl bych rád, kdyby tento článek byl inspirací i pro další organizace, občanská sdružení nebo jen pár kamarádů, kterým nebude lhostejný způsob, jak člověk vnímá okolní prostředí. Pokud se rozhodnete uspořádat podobnou akci ve vašem okolí, bude to jistě aspoň krůček k prolomení lidské nevšímavosti a nedostatku úcty k lesu nebo přírodě vůbec. Rádi se s vámi podělíme o naše zkušenosti nebo poskytneme radu. Na závěr bych chtěl poděkovat Januszovi Korbelovi z polské ochranářské organizace Pracownia na rzecz wszystkich istot, otci této myšlenky.

Mirek Kutal
olomouc-lesy@hnutiduha.cz
(foto: autor; kresby: Tomáš Motal)

Související novinové články:

Ekologové vystavili odpadky z lesa (MF Dnes, 13. 10. 2003)
Ekologové vyzvali k úklidu lesa (Olomoucký den, 13. 10. 2003)

Pokud jste se rozhodli uspořádat podobnou akci ve vašem okolí, chtěli byste pozvat novináře a nevíte jak, můžete dle potřeby obměnit pozvánku Hnutí DUHA Olomouc:

Čím je pro tebe vůbec les? Demonstrativní úklid lesa na Svatém Kopečku